Najděte ojeté Ford Cougar na AutoScout24

Ford Cougar

Předchůdci kupé Ford Cougar v USA

Ve Spojených státech byl Cougar od poloviny 1960 nedílnou součástí výrobního programu a na trh byl uváděn firmou Mercury – dceřinou společností Fordu. Od té doby znali Američané modely Cougar jako kupé a kabriolet v luxusním vybavení a s velkými motory o objemu až 7,5 litru. Ke konci 70. let délka Cougar vyrostla do téměř 5,60 metrů. Nejpozději koncem druhé ropné krize bylo Fordu jasné, že jeho Mercury Cougar v této podobě již nemá budoucnost. V letech 80. se zmenšily rozměry i objem motoru a do výrobního programu byly zařazeny i verze kombi a sedan.

V poslední generaci přichází Cougar jako kupé na evropský trh

Přelom tisíciletí přinesl i průlom v automobilovém průmyslu. Globální marketingové strategie a univerzální design měly umožnit, aby jeden model odpovídal vkusu zákazníků po celém světě a mohl být vyráběn v univerzálních sériích. Z tho by samozřejmě plynuly úspory nákladů. Prvním produktem této nové strategie byl u Fordu model Mondeo, jehož název vyjadřuje myšlenku o autě pro celý svět. To, co se podařilo verzím sedan a kombi, mělo být následně realizováno v nově plánovaném kupé od Forda, které mělo nahradit model Ford Probe. Inženýři Fordu v Německu a Anglii dostali za úkol připravit Cougar pro požadavky nové doby a navázat tak v Evropě na úspěch Ford Capri v 70. letech. Tak vznikl poslední model Cougar, který se vyráběl od roku 1998 do roku 2002 ve Spojených státech s finalizací v Německu, pouze s malými změnami typickými pro Evropu. Zatímco ve Spojených státech se model prodával pod názvem Mercury Cougar, na evropském trhu se model ve verzi kupé prodával jako Ford Cougar.

Štíhlou siluetu kazí zadní část v typickém americkém stylu

Při vývoji nového modelu vycházeli konstruktéři z platformy modelu Ford Mondeo, který se ve verzích sedan a kombi od roku 1993 vyráběl v belgickém závodě Ford. Dvoudveřové karosérii dali designéři klasickou štíhlou siluetu kupé, která však byla vzhledově narušena velkou oblou zádí v americkém stylu s velkými koncovými světly a integrovaným nárazníkem. Takový design se v Evropě zalíbil mnohem méně, než marketingoví stratégové firmy Ford předpokládali.

Ford Cougar byl v nabídce se dvěma benzínovými motory

Ford Cougar se až do ukončení výroby v roce 2002 vyráběl se dvěma variantami motoru. Bázový model byl vybaven dvoulitrovým čtyřválcovým benzínovým motorem s výkonem 96 kW (130 koní). S tímto motorem kupé dosahovalo rychlosti až 209 km/h. Modelová řada byla doplněn silnějším motorem V6 s objemem 2,5 litru a výkonem 125 kW (170 koní). S tímto motorem dosahoval Ford Cougar maximální rychlosti 225 km/h. V základním modelu byla pětistupňová manuální převodovka. V silnějším modelu byla k dispozici také čtyřstupňová automatická převodovka, s ní však kupé dosahovalo rychlosti 206 kilometrů v hodině.