Najděte ojeté Ford Galaxy na AutoScout24

Ford Galaxy

Ford Galaxy

Ford Galaxy je prostorné pětidveřové MPV (multi-purpose vehicle - univerzální vozidlo), které tato americká automobilka produkuje od roku 1995, a v současnosti je vyráběna jeho třetí generace. Vůz je oblíbený především pro své jízdní vlastnosti. Ford Motor Company je jednou z nejvýznamnějších automobilek na světě. V roce 1903 ji v Detroitu (v americkém státě Michigan) založil Henry Ford. Právě on jako první při výrobě automobilů využil pásovou výrobu, díky níž jeho firma začala vyrábět sutomobily dostupné široké veřejnosti. Prvním sériově vyrobeným vozem této firmy byl legendární Ford Model T, v roce 1927 nahrazený vozem Model A. V roce 1955 firma Ford založila dceřinou společnost Continental zaměřenou na produkci luxusních vozů.

První generace Ford Galaxy (roky 1996 - 2005)

První generaci Fordu Galaxy firma navrhla ve spolupráci s Volkswagen Group. Vůz vyráběli ve společné továrně AutoEuropa v portugalském městě Palmela a prodával se pod třemi značkami - jako Ford Galaxy, Volkswagen Sharan a SEAT Alhambra. První generace Galaxy byla vybavena především součástkami firmy Volkswagen - mimo jiné 2,8litrovým motorem VR6, který byl v té době používá také ve vyšších modelech Volkswagen Golf, a 1,9 TDI dieselovým motorem. Motory dodávané firmou Volkswagen byly označeny značkou Ford. Použity byly čtyřstupňové automatické převodovky VW AG4 nebo pětistupňové manuální převodovky VXT75. Interiér vozu byl podobný interiéru Volkswagenu Golf a Fordu Mondeo. Auto bylo prodávano ve třech konfiguracích - GLX, Ghia a Aspen. Varianty Aspen a GLX ale Ford v roce 1999 nahradil verzemi Zetec a LX.

Druhá generace (od roku 2006 do roku 2015)

Druhou generaci Galaxy Ford uvedl na ženevském autosalonu v roce 2006 spolu s vozem Ford S-Max, který byl Galaxy v mnohém podobný, v zadní části ale měl nižší střechu a zadní řadu tvořila pouze dětská sedadla. Obě vozidla byla založena na tehdy navrhovaném vozu Ford Mondeo. Právě S-Max uspokojil poptávku po sportovnějším MPV, a nová generace Galaxy díky tomu mohla být větší a prostornější. Tentokrát již neměla nic společného s firmou Volkswagen. Vyráběla se v Belgii a v Rusku a disponovala motory značky Ford o objemu 1,8; 2,0; 2,2; 2,3; 3,5 a 3,7 litru. V roce 2010 se druhá generace Fordu Galaxy (společně s Fordem S-Max) dočkala mírného faceliftu, který ještě více zdůraznil sportovní důraz modelu S-Max , zatímco u Galaxy se výrazně projevil jeho praktický duch založený na pohodlí a užitnost při každodenním použití. Design Galaxy se po faceliftu přiblížil designu Fordu Mondeo. Ve Velké Británii byl Ford Galaxy druhé generace k dispozici v konfiguracích Edge, ZEtex, Ghia a Titanium. Produkce Galaxy MkII skončila v roce 2015.

Třetí generace (od roku 2015 do současnosti)

Třetí generace Galaxy byla do prodeje uvedena v polovině roku 2015 a je postavena na stejném technickém základu jako Ford Mondeo. Nabízí jednu variantu s dieselovým motorem a dvě varianty s motorem benzinovým. Benzinový motor SCTi Ecoboost s objemem 1,5 litru disponuje silou 160 koní a větší motor o objemu 2 litry má výkon 240 koní. Recenzenti se shodují na tom, že Ford Galaxy třetí generace nabízí jeden z nejlepších zážitků z řízení ve své třídě.

Podobná auta - jaká MPV nabízí konkurence?

Automobil typu MPV je rozhodně nejlepším řešením pro rodiny s dětmi. Hravě v něm zvládnete odvézt děti do školy, přivézt velký nákup nebo sbalit všechno potřebné pro dovolenou u moře. V poslední době sice těmto vozům silně konkuruje stále se rozrůstající nabídka SUV, MPV jsou ale stále velmi žádaná. Ford Galaxy proto samozřejmě není jediným hráčem, na kterého v této kategorii můžete vsadit. Pojďme si proto představit nejžhavější konkurenty Fordu Galaxy. Prvním z nich je Škoda Roomster, automobil vyráběný mezi lety 2006 a 2015 v české továrně v Kvasinách. Tento vůz je o něco menší než Ford Galaxy a pro méně početné rodiny nebo pro řidiče, kteří hledají vůz s menší spotřebou, jde o dobrou alternativu. Konkurentem ze stejné stáje je pro Ford Galaxy vůz Ford S-Max. Obě auta si jsou velmi podobná. Ford Galaxy je profilován spíš prostorný rodinný automobil, zatímco Ford S-Max nabízí poněkud sportovnější a dynamičtější pocit z jízdy. Mezi další oblíbené automobily v kategorii MPV patří mimo jiné Renault Grand Scenic, Peugeot 5008 nebo Opel Zafira.