Najděte ojeté Ford Kuga na AutoScout24

Ford Kuga

Kuga je crossover SUV od Ford

Americký výrobce automobilů Ford uvedl v roce 2008 na trh novinku - model Ford Kuga, který měl nahradit SUV vyráběný od roku 1993 Ford Maverick. Jeho zařazení bylo mezi MPV a Sport Utility Vehicle (SUV). Tento crossover se začal vyrábět v závodě Ford v německém Saarlouis a měl posílit pozici Ford v segmentu kompaktních SUV v Evropě a na trzích mimo severní Ameriku. Vzhledem k odbytové krizi velkých SUV v USA se stratégové Ford rozhodli model Kuga, vytvořený na platformě kompaktního MPV Ford C-Max, uvést i na trh v USA, a to jako hospodárnější alternativu většího Ford Explorer.

Naftový motor a pohon předních nebo všech kol

První modely Ford Kuga se objevily na evropských silnicích začátkem roku 2008 nejdřív jen s naftovým motorem. Tento motor byl od roku 2003 testován ve Ford C-Max a je výsledkem společného vývoje s francouzským výrobcem Peugeot. V nabídce byla vozidla s naftovým motorem, šestistupňovou manuální převodovkou a s pohonem předních kol, nebo pohonem všech kol. Výrobcem uváděná spotřeba v kombinovaném provozu byla 6,1 litru na sto kilometrů, což odpovídá emisím CO2 159 g/km. Kuga s pohonem všech kol dosahoval průměrné spotřeby 6,4 litru nafty (169 g CO2/km).

Řada Kuga byla doplněna modelem s benzínovým motorem a pohonem všech kol.

Ke konci prvního roku výroby přidal Ford do svého výrobního programu i model Kuga s 2,5 litrovým benzínovým motorem o výkonu 147 kW (200 koní). Zatímco Ford Kuga s naftovým motorem dosahoval rychlosti standardních pro danou třídu 180 km/h, benzínový motor poháněl téměř 1,6tunové kompaktní SUV rychlostí více než 200 km/h. Model s benzínovým motorem zrychloval na stovku za 8,2 vteřiny. Průměrná spotřeba modelu s manuální převodovkou byla 9,9 litru Super (234 g CO2/km), u automatické převodovky se pak spotřeba zvýšila na 10,3 litrů (244 g CO2/km). Benzínové motory byly osazovány výhradně do modelů s pohonem všech kol.

Bezpečnostní prvky pro Ford Kuga

V testech Euro NCAP dosáhl Ford Kuga maximálního hodnocení 5 hvězdiček. Pro bezpečnou jízdu v terénu i na silnici byla vozidla vybavena kromě standardního programu stability ESP a kontroly trakce ASR i elektronicky řízenou aktivní ochranou při převrácení. Pro použití jako tažné vozidlo, mohl být Kuga vybaven asistentem stabilizace přívěsu. Kromě toho bylo vozidlo vybaveno systémem monitorování tlaku v pneumatikách a airbagy určenými na ochranu hlav a ramen pasažérů vepředu i vzadu. Do Ford Kuga se vejde pět cestujících a velikost zavazadlového prostoru je až 410 litrů, přičemž sklopením zadních sedadel se velikost zavazadlového prostoru zvětší až na téměř 1400 litrů.