Najděte ojeté Ford S-Max na AutoScout24

Ford S-Max

Ford S-Max

Ford S-Max je pětidveřové velké MPV (multi-purpose vehicle) / SAV (sports activity vehicle) pro pět až sedm osob. Společnost Ford Europe tento model prodává od roku 2006. Jeho design a jízdní vlastnosti spojují dynamiku a dravost sportovního kombi s prostorností klasického MPV. V nabídce značky Ford zaujímá místo mezi větším MPV Ford Galaxy a kompaktním MPV Ford C-Max. Ford S-Max byl prvním vozem značky Ford koncipovaný ve stylu Kinetic Design. Nabízí mimo jiné vyhřívané přední a zadní sklo, parkovací senzory nebo dvouzónovou klimatizaci. Za zmínku rozhodně stojí také Fold Flat System - technologie, díky které je možné sedadla třetí řady složit do podlahy tak, aby vůbec nevyčnívala a automobil tak nabídl co nejvíce úložného prostoru. Ford Motor Company je automobilka sídlící v Detroitu v americkém státě Michigan. V současnosti je jednou z nejvýznamnějších světových výrobců automobilů. Ford byla první automobilka, která začala pro produkci svých vozidel používat pásovou výrobu. Díky tomu si v Americe mohla vlastnictví auta, které do té doby bylo výsadou bohatých lidí, dovolit i většina příslušníků střední třídy. Prvním modelem dostupným doslova pro masy Američanů, byl legendární model Ford T, uvedený do prodeje v roce 1908 a v roce 1927 nahrazený novým vozem Model A - světově prvním automobilem s tvrzeným čelním sklem.

První generace Ford S-MAX (2006 až 2015)

Ford S-Max první generace byl na trh uveden v roce 2006. Autor designu, americký automobilový designér David Hilton, vycházel z modelu Ford Galaxy, s jehož druhou generací byl S-Max uveden do prodeje ve stejnou dobu. Zatímco v USA a ve Velké Británii byl S-Max k dispozici ve verzích Edge, Zetex a Titanium, v Evropě byl dostupný v řadách Trend, Titanium a Titanium S. Ford S-Max první generace bylo možné pořídit s motory 1,8 L TDCi (123 koní, pětistupňová nebo šestistupňová manuální převodovka), 2,0 L TDCi (113 / 143 koní, šestistupňová manuální převodovka), 2,0 L Flex Fuel (128 koní, pětistupňová manuálná převodovka), 2,2 L TDCi (173 koní, šestistupňová manuální převodovka), 2,3 L (158 koní, šestistupňová automatická převodovka) a 2,5 L (217 koní, šestistupňová manuální převodovka). Nabídka motorů byla v roce 2010 rozšířena ještě o 1,6 L STCi EcoBoost motor s šestistupňovou manuální převodovkou a 2,0 L STCi EcoBoost motor s převodovkou PowerShift. Ford S-Max získal hodnocení pěti hvězdiček v testech bezpečnosti Euro NCAP.

Ford S-Max druhé generace (od roku 2015 do současnosti)

Druhá generace Fordu S-Max byla představena v roce 2014 na autosalonu v Paříži. Stejně jako jeho větší sourozenec Ford Galaxy je postaven na platformě Ford Mondeo, a je k dispozici se stejnými motory jako Ford Mondeo, Galaxy a Edge - benzinovými motory o objemu 1,5 litru (160 koní) a 2,0 litru (240 koní) a dvoulitrovým dieselovým motorem o výkonu 120 koní (88 kW), 150 koní (110 kW), 180 koní (132 kW) a 210 koní (154 kW). Ford S-Max sice není úplně nejlevnějším MPV na trhu, podle kritiků i motoristů ale ve své kategorii patří mezi nejlepší vozy - ať už svou prostorností, designem, jízdními vlastnostmi nebo spolehlivostí. Jeho střecha se vzadu snižuje a pasažéři ve třetí řadě tedy nemají tolik prostoru, tkže se hodí spíše pro rodiny s dětmi. Řidiči, pro které je prioritou prostor, by měli zvážit spíše koupi jeho většího sourozence Ford Galaxy nebo například Volkswagen Sharan nebo SEAT Alhambra. S-Max je ale rozhodně výbornou volbou pro všechny, kdo by ve svém autě rádi svezli celou rodinu i se zavazadly na dovolenou, a zároveň si rádi užívají dynamickou a dravější jízdu, kterou byste spíše než u takto prostorného auta čekali u sportovního hatchbacku.

Co na to konkurence?

Ford S-Max samozřejmě v oblíbené kategorii MPV není jediným vozidlem, je ale jedním z mála automobilů, které spojují prostor a dynamickou jízdu. Existují vhodné alternativy tohoto vozu. Pokud nepotřebujete tolik prostoru, kolik nabízí Ford S-Max, můžete zvolit například o něco menší vozy Volkswagen Touran, Toyota Verso a Citroen Picasso, mezi oblíbená MPV patří také SEAT Alhambra. Pokud naopak do svého auta chcete nebo potřebujete naskládat co nejvíce lidí a zavazadel, dobrou volbou by mohl být například o něco větší sourozenec S-Maxu - Ford Galaxy, nebo Volkswagen Sharan.