Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.
HUMMER H1

Hummer H1 je vytvořen na základě užitkového vozidla pro americkou armádu

Jako specializovaný výrobce vojenských užitkových vozidel byla americká společnost AM General až do počátku 90. let i pro většinu Američanů velkou neznámou. To se změnilo teprve když jeden výrobce vozidel přivedl na svět v roce 1992 sportovní užitkový vůz (SUV) na základě svého High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle z 80. let, krátce HMMWV nebo Humvee. SUV se jménem Hummer Hummer s komfortní výbavou bylo prodáváno v prvních letech samotným AM General. Vzhledem k tomu, že AM General ve vojenské oblasti neměla ani marketingové dovednosti, ani vhodné distribuční kanály, došlo k alianci s General Motors (GM), která byla realizována v roce 1999.

V roce 1999 přebírá GM prodej Hummeru H1

Taková byla dohoda: Zatímco GM prostřednictvím svých distributorů prodávalo Hummer a bylo mu dovoleno používat značku s cílem vyvinout nové vlastní modely, jako je Hummer H2 a Hummer H3, Hummer měl být vyráběn v AM General. S výskytem Hummer H2 pak partner GM přejmenoval původní model na Hummer H1, aby ho rozlišoval od ostatních budoucích členů rodiny Hummer.

Vojenská technika dělá Hummer H1 pravým SUV

Nejen samotná historie modelu vede k označení Hummera H1 jako pra-typu. S délkou 4,68 metru, šířkou 2,19 metru a výškou jen něco málo přes dva metry byl Hummer H1 doslova pravěkým zjevením na ulicích - a v terénu. Tam se Hummer H1 pohyboval i přes jeho velikost a hmotnost nad 3,5 tuny jako skutečné terénní vozidlo. To bylo způsobeno tím, že technologie a design byly založeny na Humvee, který vznikl pro vojenské úćely. S 40centimetrovou světlou výškou a jeho zaručeně stabiliním rozchodem asi 1,80 metrů zvládl Hummer H1 brodění v hloubce až 75 centimetrů stejně jako stoupání do 72 stupňů. Hodí se i volitelný stálý pohon všech kol, uzamykací diferenciály a tlak v pneumatikách, manipulovatelný v závislosti na podloží.

Verze karoserie a výbava motoru Hummera H1

V nabídce byl Hummer H1 ve čtyřech uzavřených verzích karoserie, jako pick-up s otevřeným nákladním prostorem, jako hatchback a kabriolet s volitelnou plastovou nebo ocelovou střechou. Hummer H1 disponoval v prvních letech sacím vznětovým motorem o objemu 6,2 l a výkonem 110 kW (150 koní), který byl nahrazen v roce 1996 více moderním přeplňovaným motorem o objemu 6,5 litru a výkonu 147 kW (200 koní). Benzínový 5,7 litrový motor identických výkonnostních hodnot byl k dostání jen krátce v letech výroby 1995/96. Model Hummer H1 Alpha, spuštěný v roce 2005 krátce před koncem výroby, měl vznětový motor V8 s přeplňováním, který mohl dosáhnout až 221 kW (300 koní). V roce 2006 AM General postupně ukončilo výrobu Hummeru H1.