Najděte ojeté Peugeot Expert na AutoScout24

Peugeot Expert

Peugeot Expert: Jinými slovy také Citröen Jumpy

Peugeot Expert je vůz, který se pod tímto názvem objevuje na trhu od roku 1995. Samotná výroba však probíhá od roku 1994 a prvotní název byl Citröen Jumpy. Tento Peugeot je kvalitní dodávkou, která se vyrábí od roku 1994 až do dnešních dní. Poslední verze Peugeot Expert Kombi byla představena v roce 2016. Protože se jedná o vůz mnoha generací, najdete jej také pod mnoha jmény. S drobnými změnami od hlavního modelu najdeme také Fiat Scudo, Peugeot Traveller, Toyota ProAce nebo Citröen Space Tourer a hned několik dalších.

Začneme první generací. Ta se vyráběla od roku 1994 až po rok 2006 a hned první generace byla více známá jako Citröen Jumpy; o rok později se však objevuje již i Peugeot Expert. V rámci první generace samotného modelu Peugeot Expert se jednalo o poměrně moderní vůz, jeho koncept byl navržen tak, že se stal kompromisem mezi velkou dodávkou modelu Boxer a menším vozem modelu Partner. Tento vůz vás potěší zejména svou kapacitou, jako takový je však poměrně lehký a jeho ovladatelnost na vozovce je velmi příjemným bonusem. Neméně zajímavé jsou také motory. První generace nabízí motory PSA XUD9 (1.9 D), PSA DW8 (1.9 D), nebo PSA DW10 (2.0 JTD). Co do modelů vám tato generace nabízí několik možností jak uspořádat a využít jejich prostor, od modelů furgon (neboli skříňové dodávky) až po verzi určenou na přepravu osob.

Druhá generace těchto vozů, které jsou často celkově označovány za tzv. eurododávky, přichází na řadu v roce 2006 až do roku 2016. Poslední kusy vozů Peugeot Expert Kombi přicházejí do výroby v roce 2017, kdy by měla být produkce oficiálně ukončena. Druhá generace nabídla zejména změny v typech těchto dodávek. Konkrétně Peugeot Expert přichází s modelem Peugeot Expert II, ten byl navržen pro přepravu lidí. Modernizace v roce 2012 poté přináší změnu motorů, ale hlavně moderní vzhled, ten je dále upravován, například v roce 2016. Pokud se podíváme pod kapotu, druhá generace je vybavena hned několika motory. Konkrétně se zde nachází motory Common Rail typu PSA DW10, - 120, 140 a 165 Mutijet. Ty jsou využívány vesměs od let 2007 až do současnosti.

Poslední model kombi je vytvořen na upravené platformě EMP2 a nabízí tak velmi kvalitní pohyb na vozovce a doubrou ovladatelnost vozu, nezávisle na počtu cestujících. Tento model má navíc zcela novou automatickou převodovkou a dbá také na životní prostředí. Peugeot Expert Kombi je autem s nejnižší emisí CO2, ale také s pomalou spotřebou paliva. Změnila se i konstrukce, speciální modely tohoto kombi vám dovolí na podlaze vozu přepravit náklad, který má na délku až 4 metry. Boční posuvné dveře navíc získaly ovládání hands-free. Peugeot bral v potaz také využívání jejich posledního modelu ve městech. Auto má výšku 1,9 m, jeho objem však není nijak menší než předešlé modely. Tato výška vám navíc dovolí parkovat téměř všude v metropolích i malých městech.

Celkově můžeme tento model označit jako vůz velmi příjemné úrovně kvality. Peugeot pokračuje ve vývoji této dodávky velmi dobrým směrem. První generace vám nabízí dobrou ovladatelnost i dobrý výkon, mezi ojetými vozy ji navíc najdete za příznivé ceny. Druhá generace je již cenově náročnější, zejména modely od roku 2010 po rok 2016, které již patří mezi dražší dodávky. Zato se však jedná o kvalitní vozy na míru do každého města, které vynikají také svým dobrým výkonem. Nechybí ani mnohé vymoženosti, například zadní couvací kamera nebo automatické nouzové brždění. Nové modely mohou mít, na vaše přání, vložen také systém pro rozeznávání dopravních značek. Do klasické výbavy patří také automatické přepínání dálkových světel a nakonec čtyři airbagy pro bezpečnost řidiče i spolucestujících.