Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Řízení pod vlivem alkoholu

Konzumace alkoholu, i v relativně nízkých dávkách, zvyšuje pravděpodobnost dopravní nehody pro řidiče i chodce. Alkohol otupuje mozkové procesy nezbytné pro správné vyhodnocení situace, v níž se člověk nachází. Navíc negativně působí na reakční čas a rychlé rozhodování.

Řízení pod vlivem alkoholu je často spojeno s nebezpečnou rychlostí a nezapnutými bezpečnostními pásy. Výzkumy prokázaly, že země, které se aktivně zaměřují na prevenci řízení pod vlivem alkoholu a omamných látek mají nižší počet nehod a zranění na silnicích.

Tvrdost postihu se liší

Data z let 2002 až 2004 ukazují, že nejvíce postiženou zemí, co se dopravních nehod za účasti alkoholu týká, je Kanada. Téměř 40 procent dopravních nehod v Kanadě, ve kterých sehrál roli alkohol, bylo smrtelných. Následuje Slovinsko, Spojené státy americké a Francie. V České republice je smrtelných zhruba pět procent dopravních nehod, ve kterých sehrál roli alkohol.

Nejpřísněji alkohol za volantem postihují v Rusku a ve Švédsku, kde je maximální povolená koncentrace 0,02 g/100 ml. Na horní hranici spektra s maximální povolenu koncentrací 0.08 g/100 ml je Irsko, Velká Británie, Spojené státy americké nebo třeba Nový Zéland.

Téměř dvě desítky provedených studií se shodují na typickém profilu řidiče pod vlivem alkoholu. Jedná se o muže mezi 18 a 24 lety, který pochází z nižších společenských vrstev a je svobodný nebo rozvedený. Má relativně nízké vzdělání, stejně jako nízké sebevědomí.

Působení alkoholu na člověka a následky při nehodě

Z fyziologického hlediska snižuje alkohol v krvi tlak a zmírňuje frekvenci a hloubku dýchání. V podstatě se jedná o slabé anestetikum. S vyšší hladinou alkoholu v krvi jeho vliv na schopnost rozhodování a prodlužování reakčního času radikálně roste. Motorkáři s koncentrací alkoholu v krvi 0,05 g/100 ml mají čtyřicetkrát vyšší pravděpodobnost účasti v dopravní nehodě oproti zcela střízlivým řidičům motorek. Nízké dávky alkoholu nejdříve zvyšují tepovou frekvenci a zrychlují dýchání. Dostavuje se pocit uvolnění a slasti. Se zvyšující se hladinou alkoholu v krvi ale dochází k utlumení důležitých částí mozku. Může se dostavit pocit ohrožení a deprese. Snižuje se trpělivost. Při ještě vyšší hladině alkoholu v krvi dojde k ovlivnění motorických funkcí. Jako první se zhoršuje zrak, který je následován všemi ostatními smysly.

Alkohol ale sehrává negativní roli i u případných pasivních účastníků dopravní nehody. Alkohol v krvi prokazatelně předurčuje jedince k těžším zraněním. Postižení mohou špatně vnímat bolest, buď si ji nemusí uvědomovat, nebo si mohou stěžovat na bolest hlavy, která přímo nesouvisí s dopravní nehodou. Alkohol může negativně ovlivnit i účinky léků proti bolesti a zkomplikovat chirurgický zákrok.

Za jak dlouho je možné usednout za volant

V tom, za jak dlouho po požití alkoholu je možné usednout za volant, hraje roli pohlaví řidiče, hmotnost a zdravotní stav. Pět velkých desetistupňových piv dokáže stodvacetikilový muž odbourat za více než devět hodin. Muž vážící osmdesát pět kilogramů potřebuje na odbourání jednoho piva zhruba dvě a půl hodiny. Obecně platí následující pravidlo: průměrný muž odbourá 0,1 g vypitého alkoholu za jednu hodinu. U průměrné ženy je to 0,085 g za hodinu. Pomaleji se vstřebávají sladké alkoholové nápoje, jelikož cukry jeho vstřebávání zpomalují.

Všechny články

Versicherungswechsel

Pojištění auta: kompletní přehled

Radce · Jiné
All car reimport & car import & car import USA to Germany

Dovoz aut ze zahraničí: postup a cena

Radce · Jiné
Kfz-Versicherung

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v kostce

Radce · Jiné
Zobrazit méně