Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Nabíjení autobaterie v kostce

Autobaterie je nedílnou součástí energie pro motorové vozidlo, je však velmi důležité o ni řádně pečovat.

Jak to je s použitím autobaterie v automobilech? Podívejme se v kostce na její relativně krátkou historii.

  • Původní auta autobaterie vůbec nevyužívala, valná většina dnešní elektroniky měla zcela jinou formu. Využívalo se různých manuálních klik nebo zvonků, elektronika v prvních vozech byla omezena.
  • Autobaterie byla sice vynalezena již ve 20. letech minulého století a zřídka se i používala (s počátkem zavedení startéru do vozidel), nebyla však běžnou součástí motorových vozidel.
  • Běžnou součástí vozidel se autobaterie stala v 70. letech, kdy byla vynalezena baterie bez nutnosti doplňování, kterou bylo možné upevnit to vozidla.
  • Výrazná změna přichází v 90. letech, kdy se začíná využívat 42voltového elektrického systému, který podporuje celou řadu elektroniky v motorových vozidlech.
  • Později se objevuje možnost lithium-iontové baterie, ta však výrazně ovlivňuje cenu motorových vozidel. Poprvé s ní přichází značka Porsche.

Autobaterie v kostce

V současné době mají motorová vozidla celou řadu nástrojů a přístrojů, pro které je elektrická síla zcela nezbytná. Také proto je důležité, aby každý automobil měl svůj zdroj elektrické energie, díky kterému budou moci tyto automobilové doplňky fungovat. Takovým zdrojem je právě autobaterie, také označována jako akumulátor. Autobaterie je nesmírně důležitá. Motorová vozidla se spalovacím motorem bez akumulátoru nemají možnost vůbec nastartovat, protože autobaterie dodává energii řadě nástrojům vozidla, včetně startéru, který posléze zajišťuje funkce nastartování motoru vozu.

Jak to funguje

Baterie je ve své podstatě zálohou elektrického proudu, který si uchovává, aby jej bylo možné později využít. Konkrétně se jedná o jednosměrný elektrický proud. Základem pro fungování akumulátoru je zejména chemická reakce mezi kladnou a zápornou deskou, které jsou ponořeny do roztoku baterie (roztok obsahující kyselinu sírovou a vodu). Jakmile se obvod uzavře, začíná baterie dodávat energii elektrickým spotřebičům, které jsou k baterii připojeny a které začnou vyžadovat přívod elektrického proudu. Ze záporné elektrody v takovém případě začíná proud přecházet do kladné elektrody, odkud se chemická energie mění na elektrickou a je vytvářen proud.

Životnost autobaterie

Tak jako běžné tužkové baterie, také autobaterie má určitou výdrž. Je však výrazně delší. Při správné manipulaci s autobaterií je její běžná životnost v rozmezí od čtyř do šesti let. Nejhorším obdobím pro autobaterie je zejména léto, kdy musí autobaterie v automobilu podporovat celou řadu elektronického vybavení za vysokých letních teplot, což ji nejen rychleji vybíjí, ale také zkracuje její celkovou životnost. V létě je tak dobré při dlouhém parkování vybrat místo ve stínu, při cestě na dovolenou vůz jednou za čas nastartovat a nevyužívat příliš klimatizaci nebo další elektronickou výbavu auta.

Nabíjení autobaterie

Životnost autobaterie může prodloužit také správné a pravidelné dobíjení, které je důležité pro správné fungování motorového vozidla. Největším problémem jsou krátké cesty, během kterých se akumulátor nemá šanci dostatečně dobít (k tomu je zapotřebí minimálně 50 až 60 km). Autobaterii je důležité nabíjet zejména v případech, kdy s autem podnikáte kratší cesty nebo jej necháváte stát. V opačném případě by se mohl poškodit akumulátor a silně omezit životnost baterie.

Na co si dát pozor

Je nutné si dát pozor zejména na samovolné vybíjení a tedy i sulfataci. Tento problém se může projevit zejména v zimních měsících, kdy teplota spadne pod nulu. To pro autobaterii znamená, že musí vynaložit výrazně více energie na nastartování , avšak kvůli nesprávné péči během letních měsíců baterie tuto energii nemá. Pokud se chystáte pořídit si ojeté vozidlo, tedy často vozidlo starší výroby, je důležité kontrolovat hladinu elektrolytu, což již v moderních autobateriích není potřeba. U starších baterií je důležité doplňovat destilovanou vodu, v případě bezúdržbových baterií je nutná vizuální kontrola.

Výměna autobaterie

Nejčastěji jsou baterie vyměňovány v zimních měsících a to zejména v případech, kdy je o baterii nesprávně pečováno během letních měsíců. Při nákupu nové autobaterie je dobré se informovat o svém modelu. Během nákupu online ve valné většině volíte právě podle značky a modelu vlastního automobilu. Při výměně autobaterie je nutné dodržovat přesný postup a používat izolované nářadí pro vaši bezpečnost. Proti elektrolytu se můžete bránit také ochranným oděvem - zejména brýlemi a rukavicemi. Tato látka je vysoce hořlavá, během výměny proto buďte opatrní.

Všechny články

antrieb

Co je třeba vědět o funkci start-stop a startéru?

Radce · technika motorových vozidel
antrieb

Spalovací motor - jak funguje?

Radce · technika motorových vozidel
audio

Autorádio s DAB tunerem - koupit, či nekoupit

Radce · technika motorových vozidel
Zobrazit méně