Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.
audi-s3-l-01.jpg

Audi S3

Audi S3 v přehledu

4,8 (ratings)

Zde najdete obsáhlý přehled informací o automobilu Audi S3 včetně nejdůležitějších charakteristik, typu motoru, výbavy a dalších důležitých informací o tomto modelu. Přečtěte si více

Nové od:
Použité od:
*Nejnižší cena na stránce AutoScout24 za poslední měsíc

Pokud se díváme na jakýkoliv vůz německé automobilky Audi, tedy i model Audi S3, musíme si nejdříve představit Audi A3. Modely S3 jsou totiž založeny právě na něm. Tento model se do produkce dostal poprvé v roce 1996 a jeho platformou byla platforma Volkswagen Group A. Tato platforma byla ve své době základem hned v několika vozů, jmenovat můžeme například modely SEAT León, Škoda Octavia, nebo Volkswagen Caddy. První generace tohoto vozu se vyráběla od roku 1996 a držela se do roku 2003, produkce samotného modelu Audi A3 je aktivní až do současnosti.

V rámci první generace vozu Audi S3, který je tedy odnoží Audi A3, se jednalo o typ třídveřového hatchbacku. Tento vůz ve své první podobě přichází v červené verzi a je poháněn 1,8l zážehovými motory ve dvou verzích - konkrétně 210 PS (154 kW; 207 hp) a 225 PS (165 kW; 222 hp). Toto auto bylo pro Audi jedním z milníků, bylo to totiž poprvé, kdy řada S využila čtyřcylindrového motoru. I tento vůz má pohon předních kol, zato však trochu jiný. Audi S3 totiž využívá v tomto ohledu společnosti Haldex. Vůz tak má pohon předních i zadních kol, většinu času však využívá právě pohon kol předních. Tato série aut Audi se dostala jak na evropský trh, tak na trhy v Japonsku, Mexiku, nebo Austrálii a Novém Zélandu. První generace se dočkala i své modernizace, a to v roce 2000. Byla zaměřena zejména na úpravu předních a bočních světel, ale také menší změny v interiéru a zvukovém systému. Novinkou byl i CD přehrávač, dále byla přidána skleněná sluneční střecha a asistent pro parkování.

Jak postupoval vývoj vozu Audi A3, tak se vyvíjela i série Audi S3. Samotná A3 měla druhou generaci mezi lety 2003 – 2012, série Audi S3 přišla na řadu v roce 2006 a trvala do roku 2012. Druhá generace těchto vozů rozšířila také nabídku svých typů, nyní můžete sehnat jak třídveřový, tak pětidveřový model. Změnil se i výkon, a to díky změně v samotných motorech. Tato druhá generace je nyní poháněna motory společnosti Volkswagen, konkrétně se jedná o 2,0l turbocharge zážehový motor s maximálním výkonem 195 kW. Ten dovedl tento model ke zrychlení z 0 na 100 km/h během 5,5 s, maximální rychlost této generace je až 250 km/h. Zásadní změnou byl také samotný design, pro model Audi S3 byl design navržen odnoží Audi – GmbH, design tohoto modelu je oproti první generaci podstatně elegantnější, ale také modernější. Nabídka převodovek sestává ze dvou či šestirychlostní manuální převodovky a šestirychlostní automatiky S-Tronic. Bezpečnost zaručují airbagy jak pro řidiče, tak po stranách. Samotná bezpečnost však nebyla nijak vylepšena a zůstává u obou modelů, A3 i S3, totožná s první generací, a to i přes zkvalitnění airbagů.

Také tato druhá generace se dočkala modernizace, a to v roce 2008. Hlavní úpravy se dotkly zejména zadní části auta, jejíž design se poměrně změnil. Další změna se týkala například světel pro denní provoz a představena byla také verze kabriolet. Třetí generace přichází na scénu mezi lety 2013 a 2016. Opět přináší změnu v motorech - pod kapotou se nyní nachází zážehový motor 2,0 l TFSI, pod kapotou nastaly i další změny v mnoha částech, čímž došlo k přesměrování síly ke klikové hřídeli. Třetí a poslední generace také snížila váhu a zvýšila výkon

Audi S3 patří sice mezi dražší automobily (podle vybrané generace) a to i mezi ojetými vozy, zato se však jedná o automobil velmi kvalitní. Zejména jeho druhá a třetí generace stojí za zvážení. Auto má velmi příjemný a moderní design, výbavu, ale také velmi kvalitní výkon a ovladatelnost.