Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.
bmw-6er-l-01.jpg

BMW řady 6

BMW 6er můžeme jednoduše označit za sérii 6 z dílen německé automobilky BMW. Tato série luxusních aut typu „grand tour“ se vyráběla od roku 1972 až do 1989, následně však byla v roce 2013 obnovena díky vysoké poptávce. Tato série poté pokračuje ve výrobě do dnešních dní. BMW série 6 má názvosloví, které rozeznáme podle písmena E, prvním modelem byl BMW E23, který v roce 1976 nahradil tzv. E9 (neboli 3.0 CS & 3.0CSi). BWM série 6 sahá spolu s vozem Grand Coupé přes tři generace.

V roce 1976 byla poprvé představena nová generace vozů německé automobilky BMW známá jako série 6. První vůz, pojmenovaný BMW E24, tímto nahradil vůz E9. Hned od prvopočátku byla jeho hlavním atributem bezpečnost, a to z důvodu změny podvozku. Díky tomu BMW splňovalo kritéria pro bezpečnost vozů na územím Spojených Států. Toto BMW bylo typem dvoudveřové kupé, které se představilo s motorem 3453 cc SOHC. Vůz měl výkon 160 kW a dosahoval rychlosti 222 km/h. Zrychlení na 100 km/h je tento vůz schopen za 7,4 vteřiny. Zajímavostí těchto auto byly převodovky - první generace nabízela čtyřrychlostní automatiku nebo čtyřrychlostní a pětirychlostní manuál. V roce 1984 se tato generace dočkala modernizace, která se projevila ve výkonu auta - ten se zvýšil na 210 kW a tedy rychlost 255 km/h.

Úspěch první generace, patrný zejména v jejím výkonu, se držel na trhu poměrně dlouho. Druhou generaci těchto vozů také proto vidíme až o 29 let později. Auta nová generace nesla názvy E63/E64 a byla v produkci v rozmezí let 2003 až 2010. V této době pro BMW skončila produkce série 8, druhá generace série 6 tak zaplnila prázdné místo, které by jinak BWM pocítila na trhu. Typově se druhá generace zaměřuje na vozy, které jsou dvoudveřová kupé nebo kabriolety. Jelikož je mezi první a druhou generací téměř třicetiletý rozdíl, pocítíme mezi těmito vozy opravdu zásadní změny, a to zejména ve vzhledu. Zatímco první generace je od pohledu autem 80. let, druhá generace je již jasně moderním automobilem, který je nejen velmi elegantní, ale také výkonný. Druhá generace nabízí motory: šestiválcový zážehový a diesel motor, dále V8 zážehový a V10 zážehový motor.

Třetí generace vám již od pohledu ukazuje, že se opravdu jedná o luxusní auta. Třetí generace byla pojmenovaná F06, F12 a F13. F12 byla konkrétně kabrioletem, F13 byl modelem kupé. Tato generace se vyrábí od roku 2011 a její výroba pokračuje do dnešních dní. Třetí generace poté nabízela jak tzv. grand tour, tak sportovní vozy. Výkon této generace zajištovaly následující motory: zážehové 3.0 l6, 4.4 L V8, nebo diesel 3.0 L l6. Síla byla také v převodovkách, vybírat můžete z 8rychlostní ZF 8HP automatická a šestirychlostní manuál. Speciálním autem šesté generace je vůz F06 Gran Coupé. Tento sedan BMW představilo zejména kvůli konkurenci s automobilkou Audi, konkrétně vozem Audi A7, ale také vozem Mercedes-Benz CLS.

Koupí BMW Série 6 rozhodně neprohloupíte, tyto vozy jsou stále velmi často k mání také mezi ojetými vozy. Cenová kategorie však velmi záleží na generaci, ke které se přikloníte. Z pohledu moderního motoristického světa je první generace již zastaralým vozem, nicméně nabízí dobrý výkon. Od druhé po třetí generaci můžete vybírat z aut, která jsou již na pohled luxusními vozy. Nabízí se vám nejen dobrý výkon, ale také dobrá výbava interiéru, například druhá generace je kombinací hliníku a plastu, udržuje si tak dobrý pohyb na vozovce. Nechybí ani nové a zajímavé technologie, například iDrive CCC, později CIC. Velkým atributem byla také bezpečnost vozu, na tu se BMW u druhé série zaměřilo. Třetí generace poté představila například možnost xDrive.