Najděte ojeté Hyundai Santa Fe na AutoScout24

Hyundai Santa Fe

Hyundai Santa Fe

Hyundai Santa Fe je SUV (sports utility vehicle) střední velikosti, vyráběné tímto jihokorejským výrobcem automobilů od roku 2000. V roce 2001, kdy bylo Santa Fe uvedeno na trh, se stalo prvním SUV automobilky Hyundai. Model Santa Fe byl jedním z důležitých milníků vývoje automobilky Hyundai, která se ke konci 90. let minulého století potýkala s kritikou zastaralého designu svých aut, a především na americkém trhu byla SUV stále více vyhledávaná. Vůz Santa Fe vznikl jako odpověď na tento trend a zakrátko se stal nejprodávanějším modelem automobilky Hyundai. V nabídce Hyundai se Santa Fe nacházel mezi menším kompaktním crossoverem Tucson a větším luxusním crossoverovým SUV Veracruz (které ale bylo v roce 2012 nahrazeno rozšířenou, sedmimístnou verzí Santa Fe). Společnost Hyundai Motor Company, sídlící v jihokorejském Soulu, byla založena v roce 1967 Chung Ju-yungem (Čong Ču-jongem). Samotná společnost Hyundai ale fungovala již od roku 1947 jako firma pro servis automobilů. Společně s dceřinou společností Kia Motors tvoří Hyundai Motor Group, která byla k roku 2012 pátým největším výrobcem automobilů na světě. První automobil, Hyundai Cortina, tato automobilka vyrobila ve spolupráci s Ford Motor Company v roce 1968. V roce 1986 byly automobily této značky uvedeny na americký trh a setkaly se s úspěchem. Kromě SUV Santa Fe najdeme v nabídce Hyundai mimo jiné vozy řady i (i10, i20, i20 Active, ix20, i30, i40), již zmiňovaný menší crossover Tucson nebo luxusní sedan Genesis.

První generace (Santa Fe SM, 2000 až 2006)

Hyundai Santa FE první generace se vyráběl od roku 2000 a na trh byl uveden o rok později. Původně byl k dispozici s benzinovými motory o objemu 2,4 l nebo 3,4 l (200 koní), později do nabídky přibyl také benzinový motor o objemu 2,7 litru (173 koní) a dieselový motor s objemem 2 l. V nabídce byla pětistupňová manuální převodovka a pěti, sedmi a osmistupňová automatická převodovka. Santa Fe první generace měl standardně náhon na přední kola, bylo ale možné pořídit i verzi s náhonem na všechna čtyři kola. V roce 2002 byl objem nádrže Santa FE první generace ze 64 litrů zvýšen na 71 litrů. V průběhu let se vozu dostávalo různých vylepšení a k největšímu faceliftu došlo v roce 2005, kdy byl pozměněn design mnoha prvků interiéru i exteriéru.

Druhá generace (Santa Fe CM, 2006 až 2012)

Druhá generace Hyundai Santa Fe byla představena v roce 2006 na autosalonu v Detroitu v americkém státě Michigan a první kus sjel z výrobního pásu v dubnu téhož roku. Santa Fe druhé generace se vyráběl v Koreji, v USA, v Malajsii a v Egyptě. K dostání byl s několika různými motory - s benzínovými motory o objemu 2,4; 2,7; 3,3 a 3,5 litru nebo se třemi různými dieselovými motory o objemu 2,2 litru. V nabídce byly čtyřstupňové, pětistupňové a šestistupňové manuální i automatické převodovky. Druhá generace přinesla oproti původnímu vozu také poměrně výraznou změnu designu. V roce 2010 dostal Santa Fe druhé generace facelift, díky kterému získal o mnoho modernější a sportovnější vzhled.

Třetí generace (Santa Fe DM, od roku 2012 do současnosti)

Hyundai Santa Fe třetí generace byl představen v únoru 2012 a začal se prodávat v červnu téhož roku. Nabízen je ve dvou variantách - v klasické verzi s pěti sedadly a v prodloužené, prostornější verzi se šesti nebo sedmi sedadly ve třech řadách. Pořídit model třetí generace je možné s benzinovými motory s objemem 2,4; 3,3 a 2,0 litru nebo s dieselovými motory o objemu 2,0 a 2,2 litru. V roce 2013 byla na trh uvedena také sportovní verze - Santa Fe Sport.