Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.
hyundai-range-l.jpg

Hyundai

Historie Hyundai Motor Company začíná modelem Pony: Tak se jmenoval první model vytvořený firmou Hyundai, který byl vyroben v roce 1976 v Koreji a poprvé prezentován veřejnosti na 55. mezinárodním autosalonu v Turíně. V roce 1982 byla spuštěna výroba nástupce tohoto modelu Pony 2. Kromě toho začal Hyundai vyrábět lehké nákladní automobily, od poloviny 80. let pak i těžké nákladní vozy.

V současné době je Hyundai největším korejským výrobcem nákladních automobilů. V roce 1983 začal vývoz Pony do Kanady a Střední Ameriky, Spojené státy následovaly o rok později. Společnost, která po svém založení Čong Ču-jongem v roce 1967 nejprve vyráběla model Taunus pro Ford, neustále rozšiřuje svůj sortiment. Zatímco první automobily byly inspirovány modely Mitsubishi, od počátku 90. let vyrábí Hyundai své automobily zcela nezávisle.

V roce 1991 se začalo vyvážet do Německa a Hyundai se brzy stal nejrychleji se rozvíjejícím automobilovým výrobcem ve Spolkové republice. Do dnešního dne se v Německu prodalo přibližně 420.000 kusů. Tržní podíl firmy Hyundai Motor Deutschland GmbH, která má své sídlo v Neckarsulmu, je 1,55 procenta.

V současné době si můžeme vybrat vozidla Hyundai z celkem 13 sérií. Nabídka vozidel se pohybuje od malého vozu Getz, který byl v roce 2005 nejprodávanějším modelem, přes kompaktní MPV Matrix až po rodinné víceúčelové vozidlo Trajet nebo robustní transportér H1. Díky luxusnímu sedanu Grandeur je cílová skupina ještě více rozčleněna. Hyundai se snaží prosadit zejména v rychle rostoucím segmentu SUV (Sports Utility Vehicle). V nabídce je Tucson - spíše městské SUV, ale i sportovní verze Santa Fe a Offroader Terracan.

K úspěchu také jistě přispívá příznivý poměr cena / výkon, jedinečný design vozidel a neustálé zlepšování kvality výroby. Potřebný výzkum pro zajišťování a zlepšování kvality je řízen z Rüsselsheimu. Ve městě Opelu byla v roce 2003 otevřena evropská centrála, kde sídlí Evropské výzkumné a vývojové centrum, stejně jako designérské studio Hyundai. Ostatní designová studia se nachází v Japonsku a USA. Velká výhoda, protože touto cestou může Hyundai rychle přizpůsobit své modely příslušnému trhu.

V americkém státě Alabama byl v roce 2005 otevřen výrobní závod pro středně velké sedany Sonata, právě tam projde ročně montážní linkou až 300.000 vozidel, určených pro americký trh. V současné době se modely Hyundai vyrábí v jedenácti zemích. V roce 2005 bylo vyrobeno přibližně 2,53 milionu vozů, z nichž byla většina prodána mimo Koreu. Další výrobní závody v Egyptě, Číně, Indii, Indonésii, Malajsii, Pákistánu, Rusku, Tchaj-wanu, Turecku a Venezuele jsou ve fázi plánování.

Expanze firmy Hyundai vedla v roce 1998 k zakoupení jihokorejské automobilky KIA. S Daimler-Chrysler také probíhala spolupráce, ale pouze v letech 2001-2004. Dnes je Hyundai jedním ze sedmi největších výrobců automobilů na světě.