Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.
mazda-rx-7-l-01.jpg

Mazda RX-7

Mazda RX-7 v přehledu

Zde najdete obsáhlý přehled informací o automobilu Mazda RX-7 včetně nejdůležitějších charakteristik, typu motoru, výbavy a dalších důležitých informací o tomto modelu. Přečtěte si více

Použité od:€ 1 000,-*
*Nejnižší cena na stránce AutoScout24 za poslední měsíc

Zatímco německé automobilky se v pozdních 70. letech po ukončení výroby NSU Ro80 s technikou Wankelových motorů rozloučily, snažil se japonský výrobce Mazda v 50. letech o vylepšení této jednotky, vyvinuté inženýrem Felixem Wankelem. Zejména u sportovních vozů, u kterých došlo ke snížení hmotnosti, zaznamenali Japonci u Wankelových motorů velké výhody, proto v roce 1967 vyvinuli kupé Mazda Cosmo - první sériově vyráběný automobil s touto technologií na trhu. Wankelovy motory se ukázaly ve srovnání s konvenčními jednotkami jako kompaktnější a lehčí, ideální pro malá sportovní kupé, která tak při relativně nízkém výkonu dosáhnou požadovaného zrychlení. I přes vyšší spotřebu benzínu u Wankelových motorů se Mazda rozhodla tuto techniku nasadit v roce 1971 i v řadě RX. Na tuto tradici se navázalo také u kupé Mazda RX-7, které bylo vyráběno v letech 1978 až 2002 po tři generace.

Svižné jízdní vlastnosti sportovního vozu v prvním kupé Mazda XR-7

Když se Mazda RX-7 dostala v roce 1978 poprvé na silnici, přesvědčilo toto kupé se špičatou přídí a sklopnými světlomety výkonem, který byste za normálních okolností našli ve sportovní třídě za mnohem vyšší ceny. Wankelův motor o objemu 1,2 litru dosahoval výkonu 77 kW (105 koní), který tomuto bezmála tunovému kupé umožnil nejvyšší rychlost téměř 200 km/h. A za necelých devět sekund zrychlil model z nuly na sto. V roce 1981 u Mazdy XR-7 proběhl menší facelift, při kterém se nezměnil ani klínovitý tvar, ani skládací světlomety, které se mezitím staly poznávacím znakem značky. Změny byly ovšem provedeny u výkonu motoru. Wankelův motor nové Mazdy RX-7 nyní nabídnul výkon 85 kW (115 koní), díky čemuž došlo k lepšímu zrychlení a vyšší maximální rychlosti. Nejvýkonnější model, představený v roce 1984, dosahoval s Wankelovým motorem o objemu 1,3 litru výkonu až 101 kW (137 koní).

Druhá generace Mazdy XR-7 je k dispozici jako kupé a kabriolet

Ve druhé generaci Mazdy XR-7 (1986 - 1991) byl tento sportovní vůz, populární díky svým jízdním vlastnostem, přemístěn a nyní nabízen vedle kupé také jako kabriolet s látkovou střechou. Mazda XR-7 vyrostla do délky až 4,31 metru a nabídla oběma pasažérům více prostoru a pohodlí. To ale znamená, že lehce zaoblené tělo vážilo téměř 400 kilogramů. Pro lepší jízdní komfort byly také provedeny změny na podvozku a zavěšení, které předtím působily sportovněji. Co se týče motoru, k dostání byl základní model o objemu 1,3 litru a o výkonu 110 kW (150 koní), nejvýkonnější model s turbo motorem měl výkon 132 kW (180 koní). Nejlepší verze zrychlila z nuly na sto jen za něco málo přes sedm sekund a dosahovala maximální rychlosti 230 km/h. Následně vyráběný kabriolet z roku 1988 byl vybaven rovněž přeplňovaným motorem o výkonu 147 kW (200 koní) a dokázal se dostat až na 235 km/h.

Zvýšení výkonu u Mazdy RX-7 díky technologii twin-turbo od roku výroby 1991

Zpět ke kořenům nekompromisního sportovního kupé - tak znělo motto při vývoji nejnovější generace Mazdy XR-7, která v Japonsku sjížděla z linky v letech 1991 - 2002. Konstruktéři výrazně snížili hmotnost kupé - ve srovnání s předchůdcem téměř o sto kilogramů. Vnějšími rysy bylo zadní křídlo a kulatá přední část, která se inspirovala designem úspěšné roadster výrobní série Mazdy MX. Pod kapotou nejvýkonnějšího modelu Mazdy XR-7 se nacházel Wankelův dvojitý přeplňovaný motor o výkonu až 206 kW (280 koní), který kupé vytáhl až na 250 km/h a umožnil zrychlení z nuly na sto za 5,9 sekundy.