Přeskočit na hlavní obsah
Mercedes-Benz GL

První generace

Mercedes Benz třídy GL je plnohodnotným SUV vozem od německého výrobce automobilů Mercedes Benz. S výrobou tohoto modelu společnost Mercedes Benz začala v roce 2006. Ve výrobní řadě vozů Mercedes patří na místo mezi třídami M a GLE. Ve své třídě terénních SUV vozů je však předním modelem. Většina vozů třídy GL se vyrábí v americké továrně Mercedes Benz International ve státě Alabama. Mercedes GL sdílí stejnou výrobní platformu s vozy třídy M. Vozy Mercedes Benz GL disponují třemi řadami sedadel a zvládnou přepravit až sedm cestujících.

První generace vozů Mercedes GL nesla kódové označení X164. Debut tohoto modelu Mercedes se uskutečnil v roce 2006 během Severoamerické Mezinárodní Auto show. Příbližně ve stejnou dobu byla na trh uvedena Audi Q7 - první SUV vozidlo značky Audi pro sedm pasažérů. Ještě později do řady SUV přibyl vůz BMW X5 druhé generace, který byl také schopný přepravit až sedm cestujících. Nicméně první generace Mercedes GL se mnohem méně podobala vozům třídy G. Vyráběla se na platformě třídy M a v porovnání s vozy třídy G se vyznačovala mnohem luxusnějším vybavením. Nehledě na to, že Mercedes GL byl navržen převážně pro americký trh, úspěšně se prodával i na evropském trhu. V roce 2007, pouhý rok po uvedení na trh, vůz získal ocenění jako Nejvíc trendy SUV roku.

Ke standardnímu vybavení vozů Mercedes GL patřila dvouzónová klimatizace, tempomat, vnitřní vzduchový filtr, teleskopický volant potažený prémiovou kůží. V základní výbavě jste dále mohli získat CD přehrávač, vyhřívaná přední sedadla, indikátor venkovní teploty a nakonec univerzální otvírač garážových vrat. U modelu Mercedes GL550 je standardem teleskopický volant v koženém provedení s dřevěnými prvky se zabudovaným ovládáním radia. Ke standardnímu vybavení také patří kožené čalounění, paměťový systém, posilovač zadních výklopných dveří, prémiový sound systém, navigační systém včetně funkce rozpoznávání hlasu, zpětné kamery a vyhřívaná zadní sedadla.

Co se týče motorové řady vozů Mercedes GL první generace, GL350 BlueTec byl vybaven motorem 3,0 l V6 s výkonem 210 koňských sil (157 kW). Příčemž emise CO2 byla snížená o 80 procent. Další model z řady GL450 4Matic měl motor s osmi válci a 335 koňmi (250 kW). GL550 měl 5,5l V8 a 382 koní (285 kW).

V roce 2010 se uskutečnil facelift vozů první generace Mercedes GL. Facelift přinesl změny v podobě denních světel a také LEd zadních světel pro lepší viditelnost na silnici. Ke standardní výbavě teď patřila 19palcová kola vybavena celoročními pneumatikami. Standardem se nově stal střešní nosič, jimž byly od roku 2010 vybaveny všechny vozy GL.

Druhá generace

Modely druhé generace označené jako X166 přišly na trh v roce 2012. Vozy GL druhé generace se vyznačovaly větším rozměrem a luxusnějším technickým vybavením. Navzdory nárustu velikosti se Mercedes Benz podařilo snížit celkovou hmotnost vozů GL o 100 kg. Do vozů Mercedes GL byl nově zabudován systém BlueEFFICIENCY, který zahrnoval funkci start/stop, funkci inteligentního řízení a elektrický posilovač řízení. Tím pádem se zvyšovala efektivita řízení vozů GL. Benzínové verze motorů GL 450 a GL500 nově disponovaly funkcí turbo. Mercedes GL (X166) šel do prodeje nejprve ve Spojených státech, kde byl v roce 2013 vyhlášen nejlepším SUV vozem roku.

Oproti předchozí generaci došlo také ke zlepšení standardní výbavy. Jednalo se především o zavedení různých technických vychytávek. Například Attention Assist, prevence kolize s jinými vozy na silnici, Crosswind Assist a ochranu chodců. Vozy byly nově vybaveny 9 airbagy a závěšením Airmatic s automatickou regulací výšky. Model GL550 byl nově vybaven parkovacím asistentem, funkcí nastartování auta bez klíču, systémem Intelligent Light a předními ortopedickými sedadly s paměťovou funkcí. Všechny vozy GL druhé generace disponovaly multimediálním systémem Audio 20 CD s USB a rozhraním Bluetooth. Nový multimediální systém COMAND Online byl také k dispozici jako volitelná výbava, jehož hlavními přednosti bylo 3D menu a přístup k internetu. COMAND Online bylo možné kombinovat s Bang & Olufsen BeoSound sound systémem.

GL 63 AMG

Luxusní model GL 63 AMG je poháněn ručně sestaveným motorem AMG M157. S výkonem je na tom stejně jako motory typu ML63 V8 - 557 koňských sil. Rychlosti 100 km/h dosahuje během 4,9 vteřin, přičemž jeho nejvyšší rychlost je 250 kilometrů za hodinu. Neuvěřitelný výkon 557 koňských sil se řídí převodovkou AMG Speedshift Plus 7G Tronic. Model GL 63 AMG je dále vybaven systémem AMG Ride Control v kombinaci se systémem Airmatic a třemi základními režimy: Comfort, Sport a Sport Plus.