Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.
mercedes-baureihen-l-01.jpg

Mercedes-Benz

V roce 1886 se Gottliebu Daimlerovi a Karlu Benzovi podařila inovace, která změnila naše životy: vytvořili první automobil. Dne 22. prosince 1900 vyexpedovala společnost Daimler Motoren Gesellschaft (DMG) prvního Mercedesa - startovní signál pro rozvoj společnosti, která se nakonec koncem 20. století přejmenovala na DaimlerChrysler AG. Již více než 100 let je Mercedes synonymem kvality a inovace. Legendy, jako je například „racek“ 300 SL, pomohly hvězdě Mercedesu stát se jednou z nejznámějších značek na světě.

V osmdesátých letech 19. století vynalezli Gottlieb Daimler a Karl Benz nezávisle na sobě vysokorychlostní motor. Oba původně založili vlastní firmu: společnost Benz & Co. a Daimler Motoren Gesellschaft (DMG). V honbě za chytlavým názvem vynálezci nejprve zvolili svá jména: tak se zrodily značky "Benz" a "Daimler". Zatímco Karl Benz zůstal tomuto jménu věrný, Gottlieb Daimler přišel po přelomu století s zcela novou značku "Mercedes". (Mercedes je španělské dívčí jméno, znamená "milost".)

Obě společnosti přijímali četné zakázky, a tak se stalo, že Daimler vynalezl "Fénixe" vůz s předním namontovaným motorem s výkonem 8 koní, první silniční vozidlo s čtyřválcovým motorem na světě, které bylo vyrobeno na přání pana Jellineka, který Daimlera zásoboval objednávkami. Jellinekova dcera se jmenovala "Mercedes" a právě její jméno nesl tým, se kterým se účastnil automobilových závodů. Blízký vztah mezi automobilovým fandou Jellinekem a společností Daimler vedl nakonec k tomu, že jméno "Mercedes" bylo dne 23. července 1902 registrováno jako ochranná známka a ode dne 26. září bylo chráněno zákonem. Symbol Mercedesu – hvězda byla ale právně chráněna až sedm let poté, v roce 1909.

Daimler Motoren Gesellschaft se v roce 1926 pod záštitou Deutsche Bank s Benz & Cie. spojila, aby došlo k utvoření Daimler-Benz AG – nový název značky Mercedes-Benz spatřil světlo světa.

Vozidla nejstarší automobilové značky na světě byla vždy umístěna v horním cenovém segmentu. Vozy si získaly pozici v mezinárodním měřítku ve vyšší třídě, ale také jako užitková vozidla, byla používána například jako taxi nebo jako ambulantní vozidla. Teprve ke konci roku 1982, díky modelu 190 a pak v roce 1997 díky třídě A, byl sortiment rozšířen směrem dolů.

Všechny vozy Mercedes-Benz jsou vyvíjeny nezávisle a podléhají přísnému schématu označení. Jako označení modelu se tedy vždy udává trojmístné číslo, což je jedna desetina přibližného zdvihového objemu v cm³. Mercedes 200 má tedy motor s objemem válce 2.000 cm³. Písmena jsou důležitá: SL znamená například sportovní lehké, C označuje kupé.

Teprve od roku 1993 jsou modely Mercedes rozděleny do tříd. Tak dojdeme k názvům jako například "E 250 CDI". První na řadě je třída, druhý je objem válců a poslední se udává možný doplněk jako například "CDI" pro naftu. Název S-třída byl nicméně používán ještě před touto novou klasifikací a původně označoval "speciální třídu", neboli pojmenování pro vyšší třídu Mercedes-Benz.

DaimlerChrysler AG vyrábí dnes kromě osobních vozů také užitkové vozy a transportéry. Od sportovních vozů až po luxusní sedany, od dodávek až po nákladní vozy: Mercedes nabízí širokou škálu produktů a stejně jako v minulosti stále dokáže nadchnout automobilové příznivce po celém světě. Slavné historické modely zahrnují například SSK, 260D a W136.

Přehled odkazů k přesměrování