Přeskočit na hlavní obsah
Mercedes-Benz Sprinter

První generace

Mercedes Benz Sprinter je univerzálním vozem od německé společnosti Daimler AG. Vozy Sprinter jsou k dispozici v provedení dodávka, minibus či pickup. Jsou určené nejen k přepravě nákladu, ale také cestujících. Za celou výrobní historii se vozy Sprinter prodávaly pod značkou Mercedes Benz, Dodge, Freightliner či Volkswagen.

Výroba vozů Sprinter první generace byla zahájena v roce 1995. V Severní Americe se první generace Sprinter začala prodávat teprve od roku 2001 pod značkou Freightliner. Ve Spojených státech a Kanadě byly vozy Sprinter také k dostání pod značkou Dodge. Nový vůz byl uveden na trh společností Daimler Chrysler Vans LLC, malou divizí se sídlem v Huntersville, stát Severní Karolína. V modelovém roce 2003 Daimler Chrysler představil novou verzi Sprintera pod značkou Dodge. Tento model byl téměř totožný modelu Freightliner s výjimkou drobných detailů a stylingu. Místo re-designu vlastního modelu Dodge Ram Van z roku 1970 se Daimler Chrysler rozhodl nahradit tento vůz novým modelem Sprinter. Ve Spojených státech byly vozy Sprinter k dostání výhradně s pětiválcovými motory Mercedes Benz o objemu 2,7 l.

V období mezi lety 2001 a 2006 se v německé továrně v Düsseldorfu vyráběly nákladové verze vozů Sprinter. Částečně rozmontované vozy se dále posílaly do Spojených států včetně Jižní Karolíny, kde byly vystaveny na prodej. Modely vozů Sprinter určené k přepravě nákladu byly klasifikovány jako lehké nákladní automobily. Vozy Sprinter v různých konfiguracích se též prodávaly na trzích v Japonsku či Íránu. Zajímavým faktem je, že v Íránu se vozy Sprinter využívají jako ambulance.

Druhá generace

Druhá generace Sprinter byla představena v Evropě v roce 2006. Vozy Sprinter byly též známé pod názvem NCV3 nebo nový koncept Van 3. V Severní Americe byla druhá generace Sprinteru představena v modelovém roce 2007. V roce 2007 byl Sprinter zvolen Autem roku 2007 a rok na to vyhrál ocenění Profesionální dodávka a lehký nákladový vůz.

Cargo verze 906 NCV3 byla dodávána ve dvou variantách rozvoru (144”, 170”) se dvěma výškami střechy (standardní 60,6”, vysoké 72,4”). K dispozici byly čtyři délky (krátká 233,3”, standardní 274,2” či rozšířená 289,8”) a dvě váhové třídy (2500, 3500 kg). Druhá generace modelu s označením 906 byla vyrobena v Argentině s určením pouze pro exportní trhy. Výroba na export probíhala v letech 2007 - 2010, ale v roce 2011 byla zahájena výroba nové verze s motorem typu OM 651. Tato verze byla určena pro vývoz do zbytku Ameriky.

Facelift 2013

V důsledku provedeného faceliftu v roce 2013 byly vozy Sprinter nově vybaveny asistenčními systémy (například systém stabilizace při bočním větru, systém prevence střetů, systém monitorování slepého úseku silnice). U nového Sprinteru se striktně dodržovala úroveň emise CO2, také byla přestavěna mřížka chladiče, zavedeny hranatější světlomety, nové čalounění a potahy sedadel, silnější volant. Nový koncept vylepšeného Sprinteru byl odhalen před publikem během Mezinárodní výstavy užitkových vozů v roce 2014. U dřívějších modelů Sprinter byla zabudována ECO-Gear šestistupňová manuální převodovka nebo 7G-TRONIC PLUS sedmistupňová automatická převodovka.

Využití vozů Sprinter

Vozy Mercedes Benz Sprinter jsou určeny primárně k podnikání a ne pro soukromé řidiče, nehledě na to, že k dispozici jsou modely typu rekreačních vozů. Model Sprinter je hodně oblíbený díky velkorysému nákladovému prostoru, díky čemuž se vozy Sprinter hojně využívají na přepravu nákladu. Dalším populárním modelem je Sprinter minibus, který je určen k přepravě cestujících. Na trhu se objevují různé verze minibusu Sprinter. Například Sprinter Mobility je tím nejmenším v řadě minibusů Sprinter. K dispozici jsou 4 dílčí možnosti: 23, 33, 35 a 45. Má 8 až 18 míst pro cestující a je 6,9 - 7,4 m dlouhý. Vůz Sprinter Mobility disponuje čtyřmi dveřmi: dveře na každé straně řidiče a spolujezdce vepředu, posuvné dveře ve středu, které vedou do zadního prostoru pro cestující. Vzadu se nachází sedadla a sada dvojitých dveří. Vozy Sprinter Mobility jsou tak vhodné i k přepravě zdravotně postižených cestujících.

Dalším modelem Sprinter určeným k přepravě cestujících je Sprinter City, který se vyrábí již od roku 1995. K dispozici jsou tři velikosti Sprinter City 35, 65 a 77, díky čemuž vozy Sprinter pojmou od 10 do 16 cestujících. Sprinter City disponuje vysokou střechou, tím pádem může přepravovat cestující i ve stoje, díky čemuž se celková kapacita zvyšuje na 22 až 40 cestujících.