Přeskočit na hlavní obsah
Mercedes-Benz třída V

Motory a výkon

Mercedes Benz třídy V v plné míře nahradil užitkové vozy Viano. V-Class je prostorným osobním vozem, který cestujícím poskytuje luxusní jízdu. Pro vývoj modelu třídy V Mercedes využil platformy dodávky Vito, V-Class tak může v závislosti na konfiguraci nabídnout až osm míst k sezení. Mnohem prostornější interiér zahrnuje spoustu nových technologických a konstrukčních prvků.

Na trhu existují dva různé typy karoserie V-Class: verze s dlouhým rozvorem kol a verze s extra dlouhým rozvorem kol. Prvně jmenované provedení je k dispozici s maximálním počtem sedmi sedadel, zatímco druhá verze s extra dlouhým rozvorem kol může nabídnout až osm míst k sezení, pokud zrovna potřebujete víc prostoru pro cestující. Zároveň existují dvě upravené úrovně: SE a Sport, které disponují dvěma motory na výběr, včetně 220 BlueTEC a 250 BlueTEC turbodiesel.

U vozů třídy V Mercedes Benz kompletně vynechal naftové motory V6 z původního vozu Viano. Místo toho se přešlo na V250, který je rychlejší a ekonomičtější než jeho předchůdce. U verze SE se spousta funkcí dodává jako standard - jedná se například o satelitní navigaci, Bluetooth, parkovací senzory včetně kamery s pohledem dozadu, vyhřívaná sedadla a asistent při bočním větru. Kromě extra pohodlí a luxusního provedení může V-Class nabídnout také příznivé ceny.

Pokud si budete přát zvětšit prostor pro cestující, můžete tak učinit ihned, mějte však na paměti, že tak zmenšíte celkový objem zavazadlového prostoru. Dále existuje spousta bezpečnostních a technických balíčků, které můžete přidat volitelně, pokud chcete zvýšit specifikaci svého V-Class. Dokonce se můžete přiblížit úrovni třídy S, nicméně i V-class v základní výbavě je naprosto luxusní vozidlo v porovnání s jinými užitkovými vozy.

Hlavním konkurentem Mercedesu V-class je Volkswagen Caravelle, který je k dispozici v provedení Executive a Business. Nicméně, jeho 2,0litrový turbodiesel motor s výkonem 178 koní se nemůže srovnat se silnějším 2,1litrovým motorem Mercedes.

Vznětový motor V-Class 2,1 l produkuje 187 koňských sil a je stejně rychlý jako původní 3,0litrová jednotka ve vozech Viano. To znamená, že spotřeba paliva se snížila, aniž by byl ovlivněn celkový výkon. Vozy V-class jsou na tom docela dobře z hlediska výkonu. Zrychlení na 100 km/h dosahují během 9,1 vteřin a 480 nm točivého momentu. Vozy třídy V jsou vybaveny automatickou převodovkou 7G-tronic a také systémem Agility Select. Systém Agility Select dovoluje řidičovi vybírat mezi několika režimy jízdy: Eco, Manual, Comfort či Sport. Režim Comfort nejlépe odpovídá povaze vozu, nicméně za zkoušku stojí všechny režimy včetně toho sportovního. Převodovka je poněkud pomalejší a chvíli trvá, než se přepne do vybraného režimu. Je to však o síle zvyku a můžeme se vsadit, že si na to zvyknete během pouhých pár dnů za volantem Mercedesu V. Auto je velmi pohodlné díky adaptivním tlumičům, které se přizpůsobí silnici po níž jedete. Při řízení se budete cítit lehce a auto budete mít plně pod kontrolou. Za vysoké rychlosti se Mercedes V chová stále dobře, ale už je to znát na podvozku auta.

Design interiéru

Ti, co si kupují Mercedes třídy V, pravděpodobně neočekávají, že jejich nové auto bude vypadat jako moderní sporťák. Vzhledem k tomu, že V-class je dodávka založená na bázi osobního automobilu, má hranatější tvar komerčních vozů, jenž není nijak zvlášť pohledný. Ve své třídě užitkových vozů se V-class vyznačuje několika příjemnými prvky. Například mřížkou Mercedes a osobitými předními světlomety. Vzadu se nachází velké zadní okno, celkový pohled pak završují velká kola z lehkých slitin.

Design interiéru je opravdu důležitým prvkem celkového dojmu a Mercedes si zde vede velmi dobře. Vepředu pod palubní deskou je umístěn displej, vzhledově podobný tabletu, s intuitivním ovladačem touchpad. Palubní deska se vyznačuje inteligentním dvoudílným designem. V interiéru Mercedes V-class bylo použito plastového obložení stejně jako u vozů třídy A.

Spotřeba paliva a bezpečnost

Motor Mercedes V250 Bluetec se může pochlubit velmi nízkou spotřebou paliva a zároveň emisi CO2. Emise CO2 činí pouhých 166g/km, což je mnohem lepší než 199g/km, jež nabízí konkurenční vůz VW Caravelle. Tato výše spotřeby a emise CO2 je zroveň obrovským pokrokem oproti původnímu modelu Mercedes Viano. Ne nadarmo V-class slibuje, že je z hlediska provozních nákladů jedničkou ve své třídě. Nejnovější model V-class je plně vybaven aktivními bezpečnostními prvky. Vozy třídy V získaly 5 hvězdiček z možných 5 v bezpečnostních testech Euro NCAP.