Když se výrobce automobilů Opel na začátku 80. let rozhodl vstoupit na trh malých vozidel a rozšířil své produktové portfolio právě vyvinutým modelem Opel Corsa směrem dolů, byly vozy této třídy uváděny na trh všemi výrobci jako praktický dopravní prostředek s nízkými parkovacími nároky a nízkými náklady na údržbu. O tři desetiletí později se reklama a výrobci zaměřili přednostně na mladé lidi, a prezentovali malé osobní auto jako lifestylový prvek. Klíčovými slovy byly individualita a emocionální náboj. Rüsselsheimští se také drželi této strategie a vyvinuli model mikro třídy, který byl uveden na evropských trzích v roce 2013 pod názvem Opel Adam.
Opel Adam byl novým úvodním modelem v programu výrobce. Konstruktéři při vývoji nového třídveřového sedanu použili platformu Opel Corsa zmenšených rozměrů, s délkou 3,70 metru a šířkou 1,72 metru, rozvor Opel Adam byl 2,30 metru. V konstrukci karoserie a liniích střechy dominují zaoblené tvary, typické pro tuto třídu vozidel. Široký přední nárazník s integrovanými mlhovkami a velká lichoběžníková mřížka chladiče dodávají Opelu Adam jemný sportovní nádech. Při zadním pohledu si ihned povšimnete vyvýšení zadní části a masivního nárazníku. Dynamické principy designu byly realizovány rovněž v interiéru, včetně detailů. Jednalo se zejména o volitelné hliníkové pedály, dvoubarevný sportovní volant nebo prvky interiéru v barvě karoserie.
Rüsselsheimští nabízeli Adam ve čtyřech různých výrobních stupních výbavy. Co se týče designu interiéru, Opel Adam mohl mít černou nebo bílou střechu, různobarevné prvky na mřížce chladiče a také na kolech a kontrastní boční zrcátka dotvářely individualitu vozu. Totéž platí i pro přizpůsobení interiéru, pro více než tucet dekorativních prvků a pět variant čalounění stropu – je z čeho si vybírat. Specialitou Opel Adam je možnost umístění stmívatelných LED do čalounění stropu. Palubní deska obsahuje také informačně-zábavní systém pro připojení mobilních zařízení. Umožňuje používání navigační aplikace nebo zobrazení fotografií a videa na obrazovce. K technickému vybavení patří také asistenční systémy jako jsou parkovací asistent, parkovací senzory a upozornění na slepém úhlu.
Při svém uvedení na trh začátkem roku 2013 byl Opel Adam vybavován benzínovým motorem v jedné ze tří výkonových úrovní. V základním modelu pracoval benzínový motor o objemu 1,2 litru a výkonu 51 kW (70 koní). Tento motor byl schopen pohánět Opel Adam maximální rychlostí 165 kilometrů v hodině. Výrobce udává průměrnou spotřebu 5,3 litry benzinu Super, což odpovídá hodnotě emisí CO2 124 g/km. Dále následoval větší 1,4litrový benzínový motor s výkonem 64 kW (87 koní), což umožnilo Opelu Adam dosáhnout maximální rychlosti 176 km/h, s průměrnou spotřebou v kombinovaném provozu 5,5 litru (129 g CO2/km). Špičkový model Opel Adam měl motor o výkonu 74 kW (100 koní) se kterým dosahoval maximální rychlosti 185 km/h. Ve všech variantách byl k dispozici start-stop systém jako volitelná výbava.