Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.
opel-zafira-l-01.jpg

Opel Zafira

Opel Zafira v přehledu

Zde najdete obsáhlý přehled informací o automobilu Opel Zafira včetně nejdůležitějších charakteristik, typu motoru, výbavy a dalších důležitých informací o tomto modelu. Přečtěte si více

Nové od:€ 44 715,-*
Použité od:€ 1,-*
*Nejnižší cena na stránce AutoScout24 za poslední měsíc

Opel Zafira je vůz typu MPV (multi-purpose vehicle) a tato německá automobilka jej uvedla na trh v roce 1999. V současné době je ve výrobě jeho třetí generace, klasifikovaná, na rozdíl od prvních dvou generací běžně řazených mezi kompaktní MPV, jako velké MPV. Zafira se prodává také ve Velké Británii pod názvem Vauxhall a v Austrálii jako Holden. Ačkoli se ve své kategorii potýká s velkou konkurencí (Ford B-Max, Volkswagen Touran, Renault Scenic, Toyota Prius Plus), je na evropském trhu velmi oblíbeným autem. Automobilka Opel (celým názvem Adal Opel AG) je součástí amerického koncernu General Motors, který je jedním z největších výrobců automobilů na světě. Kromě Opelu sem patří mimo jiné značky jako Cadillac, Buick nebo Chevrolet. Adam Opel, muž, který firmu Opel v roce 1862 založil, se výrobou automobilů nikdy nezabýval. Jeho společnost začínala jako firma vyrábějící šicí stroje, o něco později začala vyrábět jízdní kola a v roce 1899, po smrti zakladatele, vyrobila svůj první automobil. Opel se stal akciovou společností s ručením omezeným a v roce 1929 většinový podíl jeho akcií odkoupila právě americká automobilka General Motors. O dva roky později, v roce 1931, společnost General Motors koupila všechny akcie Opelu a firma Adam Opel AG se tak stala dceřinnou společností General Motors. Mezi nejoblíbenější vozy Opel patří například Opel Astra, Corsa a také Zafira, které se budeme věnovat podrobněji.

První generace - Zafira A (1999 až 2005)

Koncept Opelu Zafira byl navržen ve spolupráci s automobilkou Porsche a v roce 1997 byl vůz poprvé představen na autosalonu ve Frankfurtu. Jeho sériová produkce a prodej byly zahájeny na počátku roku 1999. Prodával se také pod označením Chevrolet Nabira, Subaru Traviq a Holden Zafira / Vauxhall Zafira. Vozy první generace Opelu Zafira se vyráběly v továrnách v německém městě Bochum, v Thajsku a v Brazílii. První generace Zafiry byla postavena na podvozku Opel Astra G, se kterým sdílela velkou část designu a výbavy. K dostání byla s benzinovými motory o objemu 1,6; 1,8; 2,0 nebo 2,2 litru, případně dieselovými motory o objemu 2,0 a 2,2 l. Jak je u MPV zvykem, i Opel Zafira nabízí sedm sedadel uspořádaných ve třech řadách. Zadní řadu je díky systému Flex 7 možné složit přímo do podlahy a získat tak více úložného prostoru. V roce 2001 na autosalonu v Ženevě Opel představil verzi Zafira OPC s dvoulitrovým turbomotorem. Tento vůz se s výkonem 141 kW a zrychlením 0 - 100 km/h stal nejrychlejším MPV v Evropě. Prodej Opelu Zafira A v Evropě skončil v roce 2005, v ostatních zemích (kromě Austrálie a Nového Zélandu, kde byl jeho prodej úplně zastaven) se ale prodával a do roku 2012.

Druhá generace - Zafira B (2005 až 2011 / 2014)

Zafira druhé generace byla v Evropě představena v roce 2004 a do prodeje byla uvedena v roce 2005. Podvozek a mechanické součásti Opelu Zafira druhé generace jsou stejné jako u modelu Opel Astra H. Vyráběl se v německé továrně ve městě Bochum, v Rusku a v polské Gliwici. Opel Zafira B byl k dostání s benzinovými motory o objemu 1,6; 1,8; 2,0 a 2,2 litru a s dieselovým CDTi motorem o objemu 1,7 nebo 1,9 litru. K dispozici byly verze s pěti a šestistupňovou manuální převodovkou nebo se čtyř až šestistupňovou automatickou převodovkou. Ve Velké Británii se prodával jako Vauxhall Zafira a v Mexiku a Chile jako Chevrolet Zafira. Opel Zafira B byl v roce 2011 nahrazen třetí generací, Zafira C, až do roku 2014 se ale druhá generace vyráběla a prodávala pod označením Zafira Family.

Třetí generace - Zafira C Tourer (od roku 2011 do současnosti)

Koncept Opelu Zafira Tourer byl představen v roce 2011 na autosalonu v Ženevě. Zafira Tourer je o něco větší a prostornější než Zafira B a na rozdíl od první a druhé generace je klasifikován jako velké MPV. Z velké části je založen na Opelu Astra J. K dispozici je s benzinovými motory o objemu 1,4 a 1,6 litru, případně s dieselovými motory o objemu 1,6 a 2 litry. Pořídit se dá ve verzích se šestistupňovou automatickou převodovkou a pěti a šestistupňovou manuální převodovkou. Zafira Tourer je často oceňovaný automobil - získal například ocenění za nejlepší kombi v cenách Německé auto roku a v bezpečnostních testech EuroNCAP získal ohodnocení 5 hvězdiček.