Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.
toyota-avensis-side

Toyota Avensis

Toyota Avensis v přehledu

4,6 (ratings)

Zde najdete obsáhlý přehled informací o automobilu Toyota Avensis včetně nejdůležitějších charakteristik, typu motoru, výbavy a dalších důležitých informací o tomto modelu. Přečtěte si více

Nové od:
Použité od:
*Nejnižší cena na stránce AutoScout24 za poslední měsíc

Toyota Avensis byla uvedena na trh v roce 1997 jako modernější následovník modelu Carina E. Japonská značka ji vyrábí ve svých závodech v britské provincii Derbyshire a během dvou desetiletí z ní učinila důstojného rivala světově oblíbených rodinných vozů typu Mazda6, Ford Mondeo, Volkswagen Passat nebo Škoda Superb. Název Avensis je odvozen od francouzského termínu „avancer“, který se dá přeložit jako „posun vpřed“. Prodejní očekávání výrobce se záhy naplnilo a Toyota Avensis si v Evropě vybudovala solidní postavení na trhu rodinných vozů střední třídy. Po faceliftu její třetí generace v roce 2015 si výrobce uvědomil, že se Avensis už nemá kam posouvat. Jejího nástupce se tak zřejmě nedočkáme, alespoň to není plánováno. Je tedy dost možné, že v příštích letech už tento model seženeme jenom jako ojetý vůz.

Pohodlný interiér, solidní výbava

První generace Toyoty Avensis se vyráběla v letech 1997 - 2003 a ačkoliv se svými motory nelišila od předchozího modelu Carina E, na odiv vystavila zcela nový, moderní vzhled. Na výběr bylo ze čtyř motorů (1,6, 1,8 a 2,0 l benzín and a 2,0 l turbodiesel) a ze tří typů karoserií (sedan, hatchback a kombi). Všechny typy potěšily spolehlivostí, prostorným interiérem a štědrou výbavou v poměru k ceně. V polovině roku 2000 Avensis prošla faceliftem, v jehož rámci byly motory obohaceny o proměnné časování ventilů a k základní výbavě se připojila satelitní navigace. Avensis se navíc představila i ve sportovní verzi 2,0 l SR. O rok později automobilový trh přivítal Avensis Verso, kompaktní MPV s prostorem pro sedm osob a s výhradně dvoulitrovými motory.

Druhou generaci Avensis ověnčily úspěchy

V roce 2003 se Toyota Avensis představila ve své druhé generaci a ve zcela novém designu z francouzského studia svého výrobce. Nabídka motorů se rozšířila o čtyřválec 2,4 l odvozený od modelu Camry. Auto se dočkalo vlídného hodnocení jak ze strany kupujících, tak ze strany odborníků. V roce 2004 Toyota Avensis obsadila čtvrtou příčku v evropské anketě Auto roku a prestižní britský magazín WhatCar? ji dokonce obdařil titulem „Nejlepší rodinné auto“ v letech 2004 a 2005. Nová Avensis se tehdy stala prvním japonským vozem, který obdržel pět z pěti hvězdiček od konsorcia Euro NCAP testujícího bezpečnost. Jako vůbec první automobil v Evropě se Avensis prodávala s kolenním airbagem. Facelift v roce 2006 přinesl mimo jiné blinkry v postranních zrcátkách, nový přední nárazník i mřížku, automatické světlomety a nastavitelnou výšku předního sedadla spolujezdce. Nejzajímavější změnou po technické stránce pak bylo přidání motoru D-4D s výkonem 124 koní (92 kW), který v kombinaci se šestistupňovou manuální převodovkou zrychluje z 0 na 100 km/h za pouhých 10,5 s a pyšní se nižší spotřebou.

Bezpečnost na prvním místě

Třetí generace modelu Toyota Avensis byla představena na pařížské Motor Show v roce 2008 a do prodeje se dostala hned v lednu 2009. Tentokrát byla už nabízena jen jako sedan nebo kombi. Výrobce zůstal věrný důrazu na bezpečnost - sedm airbagů je u Avensis třetí generace standardem, stejně jako brzdová světla a aktivní opěrky hlavy snižující riziko úrazu krční páteře při nárazu zezadu. Avensis si díky tomu hravě udržela pětihvězdičkové hodnocení Euro NCAP. Posledního výrazného faceliftu se Avensis dočkala v roce 2015. Kromě nového interiéru a změn v designu mřížky a předních i zadních světel byl do vozu zabudován také nový bezpečnostní systém Safety Sense. Kamera ve spojení s laserem rozpoznává vpředu jedoucí vozidla a upozorňuje řidiče na riziko kolize. Dokáže i aktivovat brzdy v případě, že řidič včas nezareaguje. Systém dále zahrnuje asistenci pro jízdu v pruzích a dokáže rozpoznat dopravní značky, jejichž sdělení reprodukuje na barevném TFT displeji v kabině. Bezpečnost zkrátka zůstává silnou stránkou Avensis, která je díky tomu vyhledávaným rodinným vozem i na trhu ojetých automobilů.