Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Kontrolky v autě

Světel jak na voze, tak ve voze najdeme velké množství. At’ už jde o různé druhy světlometů - potkávací, dálková, zpětná, mlhovky, výstražná, směrovky, světla pro denní svícení, světla v kabině vozu nebo na přístrojové desce nebo nad SPZ značkou.

Světlomety dělíme podle několika kritérií, například dle zdroje světla nebo jejich funkce. V tomto článku si přehledně shrneme různé druhy osvětlení motorových vozidel a řekneme si něco o stále populárnějších led autožárovkách. Jaké jsou jejich výhody a vyplatí se si je pořídit? Jak už bylo zmíněno, světlometů najdeme v autě celou řadu. Jsou tedy nepostradatelným pomocníkem každého řidiče. Co bychom si třeba počali bez signalizačních kontrolek ve voze? Bez nich by to zkrátka za žádných okolností nešlo. Podobně je tomu u brzdových či výstražných světel, která ve voze taktéž plní důležitou funkci. Pojďme si říct, co znamenají jednotlivé kontrolky v autě a jakou funkci plní.

Jaké typy světel existují?

V současné době na trhu najdeme velké množství klasických žárovek, převážně ale vedou diody halogenové, xenonové nebo neonové. Výběr je veliký, záleží tedy jen nás, o jaká světla máme zájem a jaké jsou naše finanční možnosti. Světlomety jsou nutností každého motorového vozidla nebo jízdního kola a my jako řidiči jsme povinni pravidelně kontrolovat jejich stav a správnou funkčnost. V případě, že nám například nesvítí jedno z předních světel a zastaví nás policejní kontrola, můžeme na to doplatit a dostat dokonce pokutu. Je tedy lepší si ušetřit stres i peníze a světla vždy před každou jízdou důkladně zkontrolovat. V průběhu dne máme ve voze zapnutá takzvaná světla pro denní svícení. Jedná se o mírné osvětlení, které nepoškodí zrak a neoslní ostatní účastníky provozu, jako je tomu například u dálkových světel. Tento typ denních světel se začal poprvé používat v USA v 90. letech. Jejich používání je relativně ekologické a úsporné. Ještě úspornější možností jsou ovšem takzvané LED autožárovky, které produkují bílé světlo. Proslavila je hlavně značka Audi. Jestliže se nám naše současná světla na autě nelíbí, můžeme si samozřejmě dokoupit dodatečně světla jiná. Ta ale musí splnit určitá pravidla pro provoz v České republice, musí tedy povinně zahrnovat homologaci, jinak nejsme oprávněni je na silnicích používat.

LED žárovky v autě – ano či ne?

Toto téma jistě zajímá nejednoho z nás. Jaké jsou plusy a mínusy LED světel? Vyplatí se je kupovat? Jak dlouho vydrží? Led autožárovky mají své fanoušky i odpůrce. Dá se říct, že je to otázka vkusu. Začněme pozitivními aspekty. Pravděpodobně tou největší výhodou těchto žárovek je jejich výkon a vysoká svítivost v porovnání s klasickými žárovkami. Zároveň jsou velmi úsporné. I proto jejich popularita v současné době stoupá. Zároveň jsou velmi odolné proti nárazu nebo nízkým teplotám. Někteří na ně nedají dopustit právě kvůli atraktivnímu vzhledu. Na rozdíl od klasických zářivek při opětovném zapínání a vypínání vozidla jen tak neshoří. Dále je samozřejmě lákavá jejich dlouhá životnost, které jiné světlo vám vydrží svítit až milion hodin? Nikdy nepřestanou svítit úplně, pouze se postupně sníží jas, nedojde ale k úplnému přerušení světla, jako je tomu u žárovek s vláknem. Jako jejich hlavní nevýhodu bychom označili především jejich vysokou cenu a často až příliš silnou intenzitu svícení, která může být nepříjemná a oslňovat ostatní řidiče. LED autožárovky jsou v dnešní době používány i mimo dopravní sektor, škála jejich využití je skutečně veliká.

Kontrolky v autě

V autě nám svítí mimo jiné i mnoho barevných kontrolek na přístrojové desce. Málokterý řidič ovšem zná význam všech kontrolek. Kontrolky v autě se zpravidla rozsvítí při jízdě, když se vyskytne nějaký problém. Rozlišujeme tři barvy kontrolek - zelenou, oranžovou a červenou. Zelená kontrolka značí správnou funkčnost. Oranžově se kontrolka rozsvítí při drobném problému. Pokud se ovšem kontrolky v autě rozsvítí červeně, znamená to větší problém. V takovém případě se nedoporučuje v jízdě pokračovat a raději zavolat do autoservisu a poradit se s odborníkem. To ovšem neplatí ve všech případech. Červeně se totiž rozsvítí i kontrolka nezapnutého pásu nebo poklesu tlaku motorového oleje. Toto je tedy dobré vědět. Důležité je také poznamenat, že kontrolky na desce běžně svítí ještě před nastartováním vozu, což je v pořádku. Směrodatné ovšem je, jaké kontrolky v autě svítí při jízdě. Jaký je tedy význam jednotlivých kontrolek a co indikují v případě rozsvícení? Mezi asi nejzávažnější problémy patří červeně rozsvícená kontrolka brzdy. Ta značí buď nezataženou ruční brzdu, nedostatek brzdové kapaliny či jakýkoli jiný problém s brzdami. Jestliže se motor auta přehřívá, rozsvítí se červeně kontrolka teploměru. Znamená to příliš vysokou teplotu chladicí kapaliny. V takovém případě je nutné okamžitě zastavit a počkat, až motor vychladne. Tato kontrolka může taktéž svítit modře. V takovém případě je lepší počkat, až se motor a kapalina dostatečně zahřejí. Dalším závažným problémem je nízký tlak oleje, který značí červená kontrolka olejničky na přístrojové desce. Pokud se rozsvítí, znamená to, že je něco špatně. Měli bychom tedy okamžitě zastavit a zjistit, kde je problém. Důvodem může být i nízká hladina oleje v motoru. Červeně může svítit i kontrolka autobaterie. To může značit problém s alternátorem a dobíjením. Běžně se také rozsvítí červeně nebo oranžově kontrolka bezpečnostního pásu, pokud si ho řidič nebo spolujezdci nezapnou. Podobně je tomu u špatně zavřených dveří. V takovém případě je nutné dveře dovřít, až pak kontrolka přestane svítit. Jaké další kontrolky v autě najdeme? Jedna z nejzákladnějších kontrolek je hladina paliva v nádrži. Tato kontrolka se rozsvítí oranžově, jakmile hladina klesla na minimum. Je ovšem těžké stanovit, na kolik kilometrů nám zbylé palivo vystačí. Lépe řečeno, je to individuální, každý vůz to má jinak. Obecně ale platí, že při rozsvícení této kontrolky bychom měli ujet ještě alespoň 50 kilometrů. Jakmile kontrolka začne blikat, je čas navštívit čerpací stanici a natankovat. Oranžově svítí i kontrolka hladiny kapaliny v ostřikovačích. V takovém případě není nic jednoduššího než kapalinu doplnit. Jedinou modře svítící kontrolkou je většinou kontrolka dálkových světel. Ta se rozsvítí modře, pokud máme tato světla zapnutá. Vlastní kontrolku mají i ostatní světla, například mlhovky nebo denní světlomety.

Všechny články

verkehr

Autolékárnička

Radce · Zákon o vozidlech
Auto Garage

Plechová garáž a prevence koroze u auta

Radce · Zákon o vozidlech
kfz-technik batterie

STK: Technická kontrola

Radce · Zákon o vozidlech
Zobrazit méně