Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Záznam o dopravní nehodě

Pokud jsme vlastníky vozu, musíme uzavřít povinné ručení. Ať už jsme zkušení řidiči nebo ne, stačí jen chvilka nepozornosti a snadno se staneme účastníky dopravní nehody.

Na škody způsobené na vlastním nebo cizím vozidle se vztahuje právě povinné ručení, které je nutno uzavřít ještě před registrací nového vozu. Co ale dělat přímo na místě nehody? Jak postupovat? To si povíme v tomto článku.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je základ

Při registraci vozu je nutno doložit hned několik důležitých dokumentů. Nejprve žádost o zápis vozidla do registru vozidel, kterou nám dají na úřadě. Další dokument, který bude při registraci nezbytný, je velký technický průkaz, který standardně dostaneme při koupi vozu od prodejce. Poté je třeba dodat kupní, případně leasingovou, smlouvu, povinné ručení a občanský průkaz.

Co všechno pojistka po dopravní nehodě kryje?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je stanovené zákonem a jeho účelem je pokrýt případné škody, které způsobíme řízením vozidla. Neznamená to ovšem, že pojišťovna zaplatí všechny způsobené škody. Jestliže řídíme bez řidičského či technického průkazu nebo jsme pod vlivem návykových látek či alkoholu, nedostaneme od pojišťovny ani halíř. To platí samozřejmě i při úmyslném způsobení škody na cizím autě.

Výše pojistky

Výše pojistky závisí na mnoha faktorech, jako je věk a zkušenosti řidiče, stáří a opotřebení vozidla a především jeho technický stav, dále hraje roli délka pojistky a její plnění. Platí, že nezkušení řidiči musí platit více. Roční výdaje na pojištění vozidla nás vyjdou zpravidla na několik tisíc korun. Při uzavírání pojistky je dobré nejprve důkladně zjistit, co všechno bude v případě nehody kryto. V případě způsobení škody třetí osobě se pojišťovna zavazuje pokrýt všechny škody, které třetí osobě způsobíme. Může se jednat o ublížení na zdraví, usmrcení, poškození nebo zničení vozidla, ušlý zisk či náklady na opravu vozidla.

Jak postupovat při dopravní nehodě

Pokud dojde k dopravní nehodě, je třeba podniknout několik kroků. Především je třeba informovat pojišťovnu o skutečnosti, že došlo k problému a jak moc je auto poškozeno, případně zda došlo k poškození auta třetí osoby. Je nutno si vždy pořídit evidenci v podobě fotografie škody na vozidle, případně další dokumenty, které pojišťovna bude potřebovat. Obecně platí, že bez doložení důkazů máme smůlu.

Záznam o dopravní nehodě: Vzor

Existuje vzor záznamu o dopravní nehodě? Na internetu najdeme hned několik vzorových příkladů, jak takový záznam vzniká. Tento záznam není nutné sepisovat na vlastní pěst, pokud je u nehody přítomna policie. Od roku 2009 musíme formulář nehody vozit s sebou ve voze. Pokud tedy hledáme pro záznam o dopravní nehodě vzor, zde je pár tipů. Ve formuláři nesmí chybět datum a čas nehody, přesné místo nehody, počet zraněných, věcná škoda na vozidlech, svědci nehody včetně jejich bydliště, adresa majitelů vozů, pojišťovny řidičů, adresy řidičů včetně čísla řidičského průkazu, detailní poškození vozu, případně nákres nehody. Toto všechno pomůže pojišťovně lépe vyhodnotit situaci.

Všechny články

verkehr

Autolékárnička

Radce · Zákon o vozidlech
Auto Garage

Plechová garáž a prevence koroze u auta

Radce · Zákon o vozidlech
kfz-technik batterie

STK: Technická kontrola

Radce · Zákon o vozidlech
Zobrazit méně