Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.
chevrolet-corvette-l-01.jpg

Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette v přehledu

Zde najdete obsáhlý přehled informací o automobilu Chevrolet Corvette včetně nejdůležitějších charakteristik, typu motoru, výbavy a dalších důležitých informací o tomto modelu. Přečtěte si více

Nové od:
Použité od:
*Nejnižší cena na stránce AutoScout24 za poslední měsíc

Když se v roce 1953 objevil na americkém trhu Chevrolet Corvette koncernu General Motors (GM), svět nestačil zírat. Tento klasický sportovní vůz, představený nejprve pouze jako kabriolet, připomínal svým designem a rozměry evropský vůz. A skutečně nesl roadster BMW 507, vyrobený německým výrobcem BMW, až zarážející podobnost s modelem Corvette, který byl původně navržen americkým designérem Harley Earlem. BMW 507, navržené designérem žijícím v USA, Albrechtem von Goertz, bylo však představeno dva roky po americkém modelu. Tím bylo tedy jasné, kdo se opičil. Zvláštnost Chevrolet Corvette: Téměř každá nová generace od roku 1953 byla z hlediska vnějšího designu radikálně odlišná.

Od roku 2005 má Corvette vlastní značku sportovních vozů GM

GM nabízelo první skutečný sportovní vůz v historii společnosti až do roku 2004 pod značkou Chevrolet. V šesté generaci se Corvette vymezila jako samostatná značka, aby se poukázalo na její důležitost, které si model v tomto programu vozidel od GM a jeho řidiči Corvette náležitě užívali.

  • První generace Chevrolet Corvette (1953 - 1962) byla původně vyráběna pouze v malém počtu a manuálně. Karoserii měla vyztuženou skleněným vláknem, což zaručilo nižší hmotnost a vysokou stabilitu. Vestavěný šestiválcový motor u prvních modelů s výkonem 107 kW (145 koní), který byl původně používán v nákladních automobilech, byl nahrazen v roce 1955 motorem o objemu 4,6 litru s výkonem 216 kW (290 koní), který z Corvette v kombinaci s nově zavedenou manuální čtyřstupňovou převodovkou z roku 1957 udělal silný sportovní vůz.
  • Druhá generace Chevrolet Corvette (1963 - 1967) byla zcela přepracována GM designérem Larry Shinodou po vzoru závodního modelu Stingray. Znakem agresivního vnějšího pláště byla dlouhá kapota a zpočátku navýšené otvory sání vzduchu na ní. V této modelové řadě bylo vedle kabrioletu s elektrohydraulicky otevíratelnou látkovou střechou představeno i kupé. Jako nejvýkonnější motor byl nasazen 7,4litrový motor s 320 kW (435 koní), se kterým to Corvette rozpálila až na více než 200 km/h.
  • Třetí generace Chevrolet Corvette (1968 - 1982) vyjela do ulic odhodlaně s nažehleným plechovým skládáním a silně zakřivenými podběhy. Až do roku 1975, než byla výroba pozastavena, byla nová řada k dostání opět jako kupé a kabriolet. Zato mělo ale kupé dva odnímatelné střešní panely, takže se Corvette mohla proměnit v Targu. Nově přibyl i tlumený 5,7l motor s 121 kW (165 koní) a volitelná třístupňová automatická převodovka.
  • Čtvrtá generace Chevrolet Corvette (1984 - 1996) se vyznačuje zaklapávacími světlomety a opět mírně hranatějšími tvary, které nepůsobí tak buclatě. Zabudován byl nový sportovní podvozek a menší motory s nižší spotřebou, které nyní v nejlepší verzi dosáhly výkonu 243 kW (330 koní) při objemu 5,6 l. Dva roky po uvedení nového modelu GM nabídlo opět kabriolet. V roce 1990 byla prezentována nejsilnější verze Corvette ZR-1 o výkonu 298 kW (400 koní), která dosahovala nejvyšší rychlosti až 300 km/h.
  • Pátá generace Chevrolet Corvette (1997 - 2004) si ponechala svá mrkací světla, působila ale svou zaoblenou přední a zadní částí o něco krotší než její předchůdce. Zato je to ale s téměř 4,60 m na délku aktuálně největší Corvette. GM vyrobila sportovní auta této modelové řady jako kabriolet a kupé s odnímatelnými střešními díly a poprvé také jako kupé s pevnou střechou. Corvette nové generace se vyráběly výhradně s nově vyvinutými lehkými hliníkovými motory, které zmobilizovaly až 257 kW (350 koní) a Corvette dostaly až na 284 km/h.
  • Šestá generace Corvette přišla na trh v roce 2005 jako kupé a kabriolet a stala se z ní samostatná sportovní značka skupiny GM. Zaklapávací světlomety zmizely, zadní část vozu se čtyřmi kulatými světly a tradičně podlouhlá kapota byly výrazně zkráceny, takže šestá generace byla celkově kompaktnější než její předchůdci. V základní verzi měla Corvette motor V8 s 297 kW (404 koní), nejlepší 6,2litrový model Corvette ZR-1 zmobilizoval 476 kW (647 koní). Jako nejrychlejší Corvette v historii zrychlil model z nuly na sto za 3,4 sekundy a dosáhnul nejvyšší rychlosti 330 km/h.