Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Gumičky do stěračů

Stěrače jsou důležitý doplněk vozu, bez kterého bychom se například v dešti jen těžko obešli. Stačí, aby na sklo spadlo pár kapek, a viditelnost se rapidně snižuje. Objeví-li se tedy problém se stěrači, musíme ho řešit pokud možno co nejdříve.

Nemusí to ovšem hned znamenat investici v podobě úplně nového stěrače. Často stačí pouhá výměna gumičky do stěračů. Jde to rychle a dobrá zpráva je, že nás to vůbec nevyjde draho. V tomto článku si představíme snadný návod na výměnu gumičky do stěračů podle jejich typu. Řekneme si také, jak často se jejich výměna doporučuje a zda to zvládneme sami.

Výměna aerostěračů

Výměna gumičky do stěračů flat u bezramínkového stěrače nepatří sice k těm nejsnazším, ale s trochou trpělivosti to zvládne každý. Nesnadným úkolem může být i samotné pořízení vhodných gumiček, zato ale v balení většinou najdeme náhradní koncovky, což je velká výhoda. Jak postupovat při výměně: Nejprve je nutno odstranit krytku na jedné straně stěrače, nejlépe pomocí kleští. Poté otevřeme zobáček, odstraníme starou gumičku do stěračů a vložíme novou. Pak už jen stačí zahnout zobáček zpátky a nasadit novou krytku. Celý proces by neměl zabrat víc než 10 minut. Výhodou aerostěračů je stabilita stírání i při vysokých rychlostech.

Výměna klasických ramínkových stěračů: Jak na to

Ramínkové gumičky do stěračů představují levnější alternativu stěračů, v dnešní době jsou nahrazovány výše zmíněnými aerostěrači. Jak probíhá jejich výměna? Díky ramínkům je výměna lišty velmi jednoduchá. Stačí pouze vysunout starou gumičku a nasunout novou. Pak už jen zbývá ustřihnout přebytečný díl a kleštěmi zamáčknout konec a je to. Nevýhodu těchto stěračů představuje nižší stírací kvalita a nízká životnost. Výměna zadního stěrače probíhá obdobně.

Gumičky do stěračů: Základní pravidla výměny

Při výměně gumičky do stěračů si mimo jiné musíme dát pozor, abychom nepoškodili či dokonce nerozbili čelní sklo. Proto je nutné stěrač vždy podkládat papírovým kartonem, aby bylo přední sklo chráněno. Před jízdou v zimním období dbáme na to, aby bylo sklo čisté od bez sněhu a ledu. V opačném případě by totiž mohlo dojít k rychlému opotřebení gumiček.

Gumičky do stěračů: Jak často je měnit?

Interval výměny gumiček závisí na jejich opotřebení. Většinou gumičky stěračů měníme po zimě, ta je pro ně zátěžová v důsledku častých mrazů a nepřízně počasí. Ovšem ani horké letní období jim vyloženě nesvědčí. Jak poznáme, že je třeba gumičky do stěračů vyměnit? Jestliže stěrač začne dělat čáru v zorném poli, je čas na jeho výměnu. Pokud toto ignorujeme a gumičku dlouhou dobu nevyměníme, stěrač ztrácí význam a neodvádí přebytečnou vodu ze skla tak, jak by měl. Ovšem v případě, že máme auto v garáži a jezdíme s ním pouze kratší úseky, pravděpodobně nebudeme potřebovat provádět tuto výměnu tak často. Pokud si nejsme stoprocentně jisti, že dokážeme výměnu gumičky sami správně provést, pak tento úkon raději přenecháme odborníkům a dovezeme vůz do autoservisu, kde se o výměnu gumiček postarají na výbornou a ušetří nám čas.

Všechny články

schadstoffe

Čištění filtru pevných částic v kostce

Radce · Oprava vozidla
All no engine oil change - konsequences

Olej do auta: Jak vybrat správně

Radce · Oprava vozidla
werkstatt

Kontrola brzdových destiček: Bezpečnost na prvním místě

Radce · Oprava vozidla
Zobrazit méně