Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Olej do auta: Jak vybrat správně

Olej do auta neboli motorový olej je velmi důležitý pro správné fungování motoru auta. V tomto ohledu existuje několik parametrů, podle kterých můžete motorový olej vybírat, a které doporučujeme dodržovat.

Motorové oleje jako takové využijete ve vozech se spalovacími motory a jejich složení se různí. Zpravidla se však jedná o různé směsi olejů a jejich rozdílnou výrobu, které mají hned několik důležitých funkcí. Kromě maziva tak mohou mít také funkce chlazení a těsnění a hlavně mohou chránit před nebezpečnou korozí. Součástí těchto olejů mohou být také aditiva, ta jsou v některých případech důležitá pro další ochranu motoru auta. Aditiva však řešíte zejména v zimě, kdy mohou pomoci udržet správnou teplotu pohonné látky a bránit tak jejímu zamrznutí.

Druhy olejů do auta a jejich hodnocení

Oleje do aut existují ve dvou základních variantách, a sice oleje ropné a syntetické (v některých případech existují také polosyntetické, ty jsou však méně kvalitní). Kvalita namíchaných olejů se odráží také na jejich ceně. Díky smíchání syntetického a ropného oleje se vám dostane směsi za podstatně menší peníze.

Mezi dražší oleje na trhu patří již zmíněné syntetické motorové oleje. Tyto oleje nejsou vyráběny rafinací ropy, ale syntézou látek, které jsou v motorech obsaženy. Díky tomu mají lepší nejen chemické, ale hlavně mechanické vlastnosti. Největší výhody takto vyráběných olejů do aut jsou zejména jejich odolnost vůči oxidaci, nižší spotřeba pohonných hmot (pouze u některých aut), menší ztráta kvůli vypařování, ale také větší rozsah viskozitní kvalifikace, což je hodnota, která udává hodnocení (podle stupnice SAE do 12 různých kvalitativních tříd). U tohoto druhu oleje je však velmi důležité dávat pozor na rozklad oleje, který může být problematický, ale také nižší tření. Frakční destilací ropy se vyrábí ropný olej (minerální), který je dále zpracováván podle samotné rafinérie. Každá firma, která se takovou výrobou zabývá, může mít vlastní systém tohoto zpracování. Také podle toho se dělí jejich kvalita a hodnocení. Motorové oleje mohou být kromě viskozity hodnoceny také na základě výkonnosti.

Jak vybrat správný motorový olej

Výběr motorového oleje je mnohem důležitější, než si mnozí řidiči uvědomují. Rozhodně nevybírejte motorový olej jen podle ceny nebo doporučení od kamaráda. Tou nejdůležitější zásadou pro výběr motorového oleje pro vaše auto proto zůstává řídit se pokyny výrobce. Ten vám poradí nejen s výběrem konkrétních parametrů, ale také se specifikacemi ACEA nebo API, podle kterých je určována výkonnostní třída. Druhou kategorií jsou poté klasifikace SAE, podle níž je určována viskozita. Výkonnostní třídy vám prozradí několik důležitých parametrů, základem je druh motoru, ve kterých můžete konkrétní druh oleje použít. Jiné motorové oleje potřebujete do benzinových, jiné do vznětových motorů. Další kategorií jsou poté doporučené značky, ale také přidaná aditiva, která dále chrání váš motor. V tomto aspektu vybíráte jiné oleje pro použití během zimních nebo letních měsíců.

Základem však je, a na toto důrazně apelujeme, používejte motorové oleje podle doporučených parametrů výrobce vašeho vozu. Pokud zvolíte olej do auta z jiné třídy, můžete dojít ke špatné reakci motoru (například ničení mazacího filmu), což vede k dalším technickým problémům.

Všechny články

schadstoffe

Čištění filtru pevných částic v kostce

Radce · Oprava vozidla
werkstatt

Kontrola brzdových destiček: Bezpečnost na prvním místě

Radce · Oprava vozidla
All break fluid check - thta´s how it works

Výměna brzdové kapaliny: Servis nade vše

Radce · Oprava vozidla
Zobrazit méně