Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Kontrola brzdových destiček: Bezpečnost na prvním místě

Brzdové destičky jsou nedílnou součástí všech vozů, které jsou vybaveny takzvanými kotoučovými brzdami. Pokud se na tento druh brzd podíváme z trochu vědeckého pohledu, jsou destičky částí brzd, která zajišťuje přeměnu kinetické energie na tepelnou, a to za pomocí tření.

Díky tomu je váš vůz schopný efektivně brzdit. Existuje mnoho druhů těchto destiček, u méně výkonných vozů jsou měkké, ale například u závodních aut se již jedná o agresivní brzdové destičky.

Jak to celé funguje

Pokud ještě rozvedeme tuto funkčnost, můžeme říct, že základem destiček je vlastně vytváření tlaku na brzdový kotouč. Tento kotouč poté zabrzdí nebo zpomalí pohyb vozidla. Z tohoto popisu je tedy patrné, že destičky musí vydržet ledacos. Destičky jsou z důvodu tření pod neustálým tlakem a tyto výrobky proto musí být schopné mít nejen vysokou životnost, ale hlavně odolnost vůči vysokým teplotám. Navíc musí být schopné odolávat nečistotám, ale také vodě, a musí být odolné i vůči takzvané sklovité vrstvě (ta je vytvářena vysokou teplotou). Jinými slovy, často je to stav brzdových destiček, který vás může ochránit před autonehodou. Proto je velmi důležitá kontrola nejen brzdových destiček, ale také celých brzd. Tyto kontroly mohou případně odhalit problém, který by vás jinak mohl ohrozit na životě.

Kontrola brzdových destiček

Kontrolu destiček můžete do určité míry provést také sami. Nicméně, jakmile začnete mít pocit, že vaše auto začíná hůře brzdit, nebo dokonce při brzdění vydává zvuky, které jste nikdy neslyšeli, okamžitě se vydejte do servisu nebo servis zavolejte přímo k sobě. Oproti vašemu oku může servis destičky zkontrolovat pomocí mikrometru (kontrola kotouče). V případě destiček se jedná o ideální tloušťku deset milimetrů (destičky můžete vidět a kontrolovat otvorem ve třmenu). Nezapomínejte jak na vnější, tak na vnitřní destičky, obě jsou důležité a obě mají rozdílné zatížení.

Pokud zhodnotíte, že jsou destičky příliš opotřebované, rozhodně by se měly vyměnit. Toto je vždy lepší konzultovat se servisem. V ideálním případě, což vám naznačí kvalitu servisu, vám doporučí vyměnit celý kotouč. To je rozhodně ideální postup. Pokud se chystáte kontrolovat destičky sami, doporučujeme tak činit přinejmenším dvakrát do roka. Ideální situací je kontrola během výměny pneumatik ze zimních na letní, a naopak.

A teď jedno velmi důležité upozornění. Zejména amatér může přistupovat k nákupu brzdových destiček a kotoučů neopatrně. V případě servisu vašeho vozidla by vždy mělo být prvním krokem konzultovat buď s odborníkem nebo s manuálem vašeho vozu. Nikdy nepoužívejte součástky, které nejsou potvrzeny a doporučeny výrobcem vašeho auta. Můžete se vám to v danou chvíli zdát jako dobrá investice, ale opak je pravdou. Nejen, že může dojít k vážnému poškození vašeho vozu (což vás nakonec bude stát podstatně více), ale hlavně hazardujete nejen se svým životem, ale také s životy ostatních účastníků provozu.

Výměna destiček na rozdíl od kontroly nemá žádné časové doporučení. Je důležité se zamyslet nad tím, jakým způsobem vůz používáte. Pokud často brzdíte, destičky vašeho vozu budou podstatně rychleji opotřebovány. Takže pokud jezdíte zejména ve městě, kde je to samá dopravní zácpa a semafor, rozhodně doporučujeme dbát na kontrolu trochu více.

Všechny články

schadstoffe

Čištění filtru pevných částic v kostce

Radce · Oprava vozidla
All no engine oil change - konsequences

Olej do auta: Jak vybrat správně

Radce · Oprava vozidla
All break fluid check - thta´s how it works

Výměna brzdové kapaliny: Servis nade vše

Radce · Oprava vozidla
Zobrazit méně