Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Výměna brzdové kapaliny: Servis nade vše

Než se podíváme na výměnu brzdové kapaliny, musíme se podívat na tuto kapalinu jako takovou. Jedná se o velmi důležitý doplněk do vašich aut. Tato hydraulická kapalina je zásadní pro dobré fungování spojkových a hydraulických systémů, které se ve vozech nachází.

Díky této kapalině je přenášena síla a brzdy jsou efektivnější, a tím je vůz také bezpečnější.

Na jakém principu kapalina funguje?

Tato hydraulická kapalina ve své podstatě přenáší sílu díky tlaku, který jednoduše stlačuje volný prostor mezi molekulami. Díky tomu, že přenáší sílu, se dostává z rozvodů (kde je brzdná síla) do samotných pedálů, které dále ovládají kola vozu. Díky těmto aspektům je to právě brzdová kapalina, která je ve vašem voze vůbec nejdůležitější, její servis je tedy velmi důležitý pro bezpečí vaše i ostatních účastníků provozu. Podívejme se nyní na složení brzdové kapaliny.

Základem je glykolether (tyto směsi jsou schopné odolat vyšším teplotám) nebo případně minerální oleje (těch využívají například kapaliny doporučené pro vozy značky Citroën). Tyto kapaliny by mohly být vyráběny z ropy, nicméně, tato surovina může velmi těžce poškodit hadice i těsnění brzdového systému vašeho auta. Tak jako mnohé další směsi a oleje, také brzdové kapaliny musí splňovat přísná pravidla pro jejich výrobu (například SAE standardy nebo podmínky, které udávají jednotlivé země). Lahvičky těchto výrobků budou opět obsahovat mnoho takovýchto informací.

Jak často vyměňovat brzdovou kapalinu?

Výměna brzdové kapaliny může být velmi zásadní, jak často ale tuto kapalinu vyměňovat? Na tuto otázku neexistuje žádná přesná odpověď. Výměna brzdové kapaliny velmi závisí na tom, jakým autem jezdíte a jaké doporučení má pro vás připravené samotný výrobce. Například vozy značky Mercedes-Benz většinou doporučují výměnu této kapaliny každé dva roky (případně po ujetí 32 tisíc km), naopak Chevrolet doporučuje výměnu po ujetí 72 tisíc km, Honda není zaměřena na kilometry vůbec a doporučuje měnit kapalinu každé tři roky. Někteří výrobci tvrdí, že výměna brzdové kapaliny není nutná vůbec. Těmi jsou například Hyundai nebo Ford Escape.

Pravdou je, že brzdová kapalina dokáže vašemu vozu sloužit opravdu dlouho. Ale v případě této kapaliny nejde pouze o to, jak dlouho ve voze vydrží, ale také o to, zda nebyla nějakým způsobem kontaminována. V takovém případě (vlivem okolního vzduchu, vlhkostí nebo špíny) může brzdová kapalina ztratit svou efektivitu a tím ztrácí účinnost také samotné brzdy. Rozhodně tedy doporučujeme zohlednit nejen doporučení výrobce, ale také to naše. Kontrola a výměna je velmi důležitá a neměla by být ignorována (provádějte ji nejlépe jednou za dva roky).

Kvůli výměně do servisu

Výměna brzdové kapaliny by neměla být podceňována a rozhodně doporučujeme se obrátit na servis, a to zejména řidičům, kteří nejsou zvyklí řešit problémy pod kapotou sami. Výměna brzdové kapaliny je velmi důležitá a musí být provedena správně. Pokud nemáte zkušenosti se servisem aut, rozhodně zde žádné kutilství nedoporučujeme. V servisu vám navíc mohou zjistit, jaký je stav a kvalita brzdové kapaliny ve vašem voze, výměna pak třeba ani nebude nutná. Během výměny této kapaliny může jednoduše dojít k chybám a tím mohou být poškozeny další části auta (kapalina může tyto části poleptat). Doporučujeme se v tomto případě obrátit na servis.

Všechny články

schadstoffe

Čištění filtru pevných částic v kostce

Radce · Oprava vozidla
All no engine oil change - konsequences

Olej do auta: Jak vybrat správně

Radce · Oprava vozidla
werkstatt

Kontrola brzdových destiček: Bezpečnost na prvním místě

Radce · Oprava vozidla
Zobrazit méně