Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Tekuté stěrače

Bez stěračů bychom si jízdu ve voze za deště asi nemohli představit. Na trhu existuje hned několik typů stěračů: od bezramínkových přes ramínkové až po poslední novinku v podobě tekutých stěračů.

Objeví-li se tedy problém se stěrači, není radno ho podceňovat. Nemusí to ovšem hned znamenat investici v podobě úplně nového stěrače. Často nám stačí pouhá výměna gumičky do stěračů. To nás nevyjde příliš draho. V tomto článku si popíšeme, jak vyměnit klasické gumičky do stěračů, zároveň si představíme novinku v nanotechnologiích, takzvané tekuté stěrače. Vyplatí se do nich investovat? A jak vůbec fungují?

Tekuté stěrače: Ano či ne?

Pokud se nechceme zabývat výměnou gumiček, možná bychom měli zvážit tekuté stěrače. Jedná se o unikátní přípravek, který se nanese na čelní a zadní sklo vozu. Tato hydrofobní vrstva pak plní funkci stěračů a doslova odpuzuje vodu. Jedná se o skvělou alternativu běžných stěračů. Jak tekuté stěrače nanést? Jde o velmi nenáročnou tekutinu, kterou je nutno nanést na naprosto čistý povrch a vyhnout se přitom laku. Tekuté stěrače nás ochrání před námrazou a poskytnou nám perfektní výhled z vozu. Jak často je musím nanášet? Tekuté stěrače vydrží na skle několik let. Jedinou jejich nevýhodou je vysoká cena, ta ovšem odpovídá kvalitě výrobku. V tomto případě platí, čím dražší, tím lepší. Je tedy jen na nás, zda se rozhodneme do tohoto typu stěračů zainvestovat.

Výměna bezramínkových stěračů

Výměna gumičky do aerostěračů nepatří sice k těm nejsnazším, ale s trochou praxe to zvládneme levou zadní. Těžké může být i samotné pořízení bezramínkových gumiček, zato ale v balení většinou najdeme také náhradní koncovky, což je velkou výhodou. Jak postupovat při výměně: Nejprve je třeba odstranit kryt na jedné straně stěrače, nejlépe za pomoci kleští. Pak otevřeme zobáček, odstraníme starou gumičku do stěračů a vložíme gumičku novou. Poté už jen stačí ohnout zobáček zpátky a nandat krytku. Celý proces nám zabere maximálně pár minut. Výhodou aerostěračů je jejich stabilita při stírání, a to i při vyšších rychlostech.

Výměna ramínkových stěračů

Ramínkové gumičky do stěračů jsou tou levnější alternativou stěračů, dnes jsou spíše nahrazovány již zmíněnými stěrači bezramínkovými. Díky ramínkům je výměna lišty velmi snadná. Stačí jen vysunout gumičku a zasunout novou. Pak už jen ustřihnout přebytečný kousek a kleštěmi zacvaknout konec. Nevýhodu tohoto druhu stěračů je nízká stírací kvalita a krátká životnost.

Co vzít při výměně v úvahu

Při výměně gumičky do stěračů musíme postupovat opatrně, abychom nerozbili čelní sklo. Proto je nutné stěrač vždy podložit obyčejným kartonem tak, aby bylo přední sklo chráněno. Před jízdou hlavně v zimním období dbáme na to, aby bylo sklo čisté bez sněhu a ledu. V opačném případě by totiž mohlo dojít k rychlému opotřebení gumiček. Frekvence výměny gumiček závisí na jejich opotřebení. Většinou gumičky stěračů měníme po zimním období, to je pro ně drsné v důsledku častých mrazů. Ale ani horké letní období jim vyloženě nesvědčí. Jak poznáme, kdy je třeba gumičky do stěračů vyměnit? Jestliže stěrač začne dělat čáru v zorném poli, je čas na jeho výměnu. Pokud si nejsme stoprocentně jisti, že dokážeme výměnu gumičky sami správně provést, pak tento úkon raději přenecháme odborníkům a dovezeme vůz do autoservisu, kde se o výměnu gumiček postarají na výbornou a ušetří nám čas.

Všechny články

schadstoffe

Čištění filtru pevných částic v kostce

Radce · Oprava vozidla
All no engine oil change - konsequences

Olej do auta: Jak vybrat správně

Radce · Oprava vozidla
werkstatt

Kontrola brzdových destiček: Bezpečnost na prvním místě

Radce · Oprava vozidla
Zobrazit méně