Přeskočit na hlavní obsah
AutoScout24 je Vám nyní z důvodu údržby k dispozici jen v omezeném rozsahu. Týká se to některých funkcí, např. kontaktování prodejců, přihlášení nebo správy Vašich vozidel k prodeji.

Výměna motorového oleje: Postup a vše, co potřebujete vědět

Motorový olej, ať již pořizujete minerální nebo syntetický, je pro správnou funkci a ochranu motoru velmi důležitý. Existuje proto několik zásad v souladu s těmito oleji, na které musíte jako řidiči myslet.

Motorové oleje mají hned několik vlastností, kromě ochrany motoru se zaměřují také na ochranu proti korozi, zlepšení těsnění, ale také díky přidaným aditivům mohou mít další zajímavé funkce. Aditiva v motorových olejích využijeme například pro zlepšení spotřeby (pozor, ta záleží také od typu vašeho vozu), ale také o lepší kvalitu pohonných hmot (zejména v zimních měsících, kdy mohou zabránit zamrznutí pohonných hmot). V tomto článku se podíváme nejen na to, jak vybírat motorový olej, ale hlavně na to, jak motorový olej správně vyměnit a v jakých intervalech.

Základem je správný výběr

Jak již bylo zmíněno, existuje mnoho druhů motorových olejů. Pro správnou funkci a také ochranu motoru vašeho auta je proto velmi důležité zvolit zároveň i správný druh motorového oleje. Na komerčním trhu jsou dnes desítky značek a jejich popisky mohou být trochu matoucí. Na lahvičkách se nachází mnohá doporučení a hodnoty, kterým možná jako začínající řidiči nerozumíte (například viskozita nebo hodnocení oleje). Veškeré tyto znaky jsou však zároveň popsány v manuále vašeho vozu přímo od výrobce. Základní a prakticky jedinou užitečnou radou je vybírat motorový olej, který doporučuje výrobce. Pokud vám kamarád doporučí jiný, který není určen pro váš vůz, může dojít k poškození některých částí motoru (a to může být nejen nebezpečné, ale také poměrně nákladné).

Výměna oleje: Interval

Také výměna a doplnění motorového oleje má své zásady, a i v tomto případě se konkrétní zásady liší vůz od vozu. Kupříkladu vozy značky Toyota, které vyžadují syntetické oleje, mají intervaly stanovené většinou na výměnu jednou za 12 měsíců, případně po ujetí 10 tisíc kilometrů. U některých vozů se však může jednat o interval mezi 5 až 6 tisících ujetých kilometrů, případně časový interval šesti měsíců. Je dobré se tedy informovat u svého prodejce, případně výrobce vašeho vozu. A dobré je také jednou za čas nakouknout pod kapotu, zda není nutné olej dolít. Za žádných okolností se nepokoušejte dokončit svou jízdu, pokud se vám rozsvítí kontrolka oleje. V některých případech může stačit dolít olej, jindy se může jednat o nebezpečí poškození motoru. V takových případech je vždy nejlepší volat servis.

Výměna oleje v motoru

Výměna oleje v motoru bude vyžadovat prostor, ale také některé další potřeby. Pokud se na výměnu oleje v motoru necítíte, rozhodně doporučujeme obrátit se na servis. Je lepší za výměnu oleje zaplatit, než platit případnou opravu. Pokud však víte, že to zvládnete, jen do toho.

Důležitým prvním krokem je mít vůz dostatečně zajištěn, a to i pokud vůz zvedáme. Rozhodně si nelehejte pod vůz, který je zvednutý pouze heverem, to je nebezpečné. Každý vůz má víčko nádrže oleje jinde, nikdy se tedy výměnu oleje nechystejte bez manuálu (zejména pokud výměnu děláte poprvé). Dále se připraví nádoba, do které budeme po povolení zátky vypouštět starý olej. Součástí výměny oleje je také výměna samotného filtru. Také ten musí být přesně vytažen a nahrazen filtrem doporučeným pro daný model vozu. Nakonec doléváte nový olej přímo do nádrže (pomůže vám trychtýř), a tím je téměř hotovo. Stačí zkontrolovat hladinu a poprvé nastartovat.

Všechny články

schadstoffe

Čištění filtru pevných částic v kostce

Radce · Oprava vozidla
All no engine oil change - konsequences

Olej do auta: Jak vybrat správně

Radce · Oprava vozidla
werkstatt

Kontrola brzdových destiček: Bezpečnost na prvním místě

Radce · Oprava vozidla
Zobrazit méně